Bursa
Çok Bulutlu
1.4°
enBursa Haber

İnce: Kürt sorununu çözmek için TBMM'de komisyon kuracağız

GÜNCEL , 04 Haziran 2018 Pazartesi, 20:00

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kürt sorununa çözüm aramak için TBMM'de bir komisyon kuracaklarını, TRT kanallarından birini de bu tartışmalar için tahsis edeceklerini söyledi. İnce, "81 milyon ne yaptığımızı bilecek, gizli kapaklı görüşme yok. Edirneli de bilecek, Vanlı da bilecek" dedi.

İnce: Kürt sorununu çözmek için TBMM'de komisyon kuracağız

Van'da halka seslenen İnce, dün Diyarbakır'daki iftar programında kanaat önderleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın prompter'ın bozulmasının ardından konuşamamasının görüntüsünü izletti. İnce, "Ben size yürekten, ciğerden konuşuyorum, içimden gelenleri söylüyorum. Konuşma iki şekilde yapılır, küçük notlar alırsın, içinden geldiği gibi konuşursun. Bir de cam var cam, yazılanları okur, sen de ezbere konuşuyor zannedersin. Cam bozuldu. Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar bu sorunu çözer" ifadesini kullandı.

Demirören Grubu'na verilen Ziraat Bankası kredisiyle neler yapılabileceğini anlatan İnce, "1000 fabrikaya 4.5 milyon lira, 10.000 KOBİ'ye 450'şer bin lira, 100.000 çiftçiye 45 bin lira verilebilirdi" dedi.

İnce'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldi, CHP 'evet' dedi; ben 'hayır' dedim. Bana yanlış yapıyorsun dediler; hayır, dedim. Doğru yapıyorum, dedim. Türkiye'de mahkeme yok ki, yargı yok ki; talimatla hareket ediyorlar. Dokunulmazlıklar konusunda parti yönetimini dinlemedim, doğru yaptım, bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir, cesaret işidir. Bu cesareti göstereceğiz."

"Ne Kürt kardeşlerime yalan söyleyeceğiz, ne Türklere. Yalan yok. Çözüm yeri TBMM'dir, orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. Bir kanalda sadece bu konuyu tartışacağız, özgürce, herkesin gözünün önünde. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek, gizli kapaklı görüşme yok. Edirneli de bilecek, Valı da bilecek."