Bursa
Parçalı Bulutlu
18.7°

İMO Bursa Şubesi beton kongresine hazır

EN İYİ YAPILAR , 25 Nisan 2019 Perşembe, 15:07

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile İMO İstanbul Şubesi'nin birlikte 2 - 4 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği Uluslararası 10. Beton Kongresi'nin basın lansmanı yapıldı. Toplantıda konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak "Beton; 115 milyon metreküplük üretim ve yaklaşık 21 milyar TL'nin üzerinde bir ciro hacmi ile inşaat sektörünün en önemli parçasıdır" dedi.

İMO Bursa Şubesi beton kongresine hazır

Türkiye'de inşaat mühendisliği sektörü ve inşaat mühendisleri odaları arasındaki en prestijli organizasyonlardan birisi olan ve bu yıl ilk kez uluslararası ölçekte düzenlenecek olan Uluslararası 10. Beton Kongresi öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, kongre hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

'BETON İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TEMEL YAPI MALZEMESİDİR'

Toplantıda bir açıklama yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, "Beton inşaat sektörünün temel girdilerinden, ana malzemelerinden biridir. 21'inci yüzyılın en yaygın olarak kullanılan yapı malzemelerinin başında hiç şüphesiz başında hiç şüphesiz ki beton yer alıyor. Beton, son derece ekonomik, üretimi ve kullanımı kolay, gerekli şartlar altında kullanımda güvenli, dayanıklı ve kullanım ömrü boyunca hemen hemen hiç servis gerektirmeyen, temel yapı malzemesidir. Bu açıdan bakıldığında beton; 115 milyon metreküplük üretim ve yaklaşık 21 milyar TL'nin üzerinde bir ciro hacmi ile inşaat sektörünün en önemli parçasıdır" dedi.

'14 YABANCI KATILIMCI BİLDİRİ SUNACAK'

Türkiye'nin beton üretiminde 2009'dan bu yana Çin ve ABD'nin ardından üçüncü büyük üretici konumunda ve Avrupa'da birinci konumda olduğuna dikkat çeken Albayrak, "1989 yılından bu yana her 4 senede bir düzenlenmiş ve bu sene Bursa'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Beton Kongresi ciddi anlamda önemlidir. 2-4 Mayıs tarihlerinde 3 gün devam edecek ve BAOB'da gerçekleştirilecek Uluslararası 10. Beton Kongresi'nde toplam 75 bildiri sunulacak. Çalışmalarını sunmak için kongreye yurtiçi ve yurtdışından 90 akademisyen ve araştırmacı katılacak. 18 oturumdan oluşacak kongremize, değerli akademisyenlerimizden ve mühendislerden oluşan 28 oturum başkanı kongreyi yönetecek. İkisi çağrılı konuşmacı olmak üzere İsviçre, Hindistan, Azerbaycan, Malezya, İran, Polonya, Hollanda, Pakistan ve Cezayir'den 14 yabancı katılımcı kongrede bildirilerini sunacak" diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DİJİTAL ÜRETİMİN ÖNEMİ

Kongreye çağrılı konuşmacı olarak katılacak olan Prof. Dr. Timothy Wangler'in, inşaat sektöründe dijital üretimin önemini vurguladığını belirten Albayrak, "Bizler de kongremizde, beton teknolojisinde son gelişmeler ile birlikte dijital betondan, sürdürülebilir betona; beton yollardan özel betona; geçirimli betondan geçirimsiz betona; akıllı betondan kendi kendini onaran betona, üç boyutlu betondan yüksek mukavemetli betonlara kadar çok geniş bir uygulama alanı bulunan betonu bütün açılardan ele alacağız" ifadelerini kullandı.

10. Beton Kongresi'nin Ocak ayında hayatını kaybeden Prof. Dr. Turhan Yaşar Erdoğan anısına yapılıyor olmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, kongre sponsorlarına, kamu destekçilerine, İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe'ye teşekkürlerini sundu.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.