Bursa
Çok Bulutlu
19.7°
enBursa Haber

İlişkilerin kabusu: Aldatma

SAĞLIK , 10 Ağustos 2018 Cuma, 15:14

Uzman Psikolog Batuhan Toprak, "aldatma" konusunda bir çok önemli noktanın altını çizdi.

İlişkilerin kabusu: Aldatma

Uzman Psikolog Batuhan Toprak, "Aldatma hiç şüphesiz ilişkilerdeki en önemli sorunlardan biridir. Aldatma sözlük tanımı olarak kişinin partneri dışında ikinci bir şahsa karşı duymuş olduğu duygusal ve cinsel yakınlıktır" dedi.

Dört çeşit aldatma olduğunu ifade eden Toprak, şu açıklamalarda bulundu:

  • Pasif Aldatma: Kişi partneri dışında ikinci bir şahısla girmiş olduğu herhangi bir paylaşım, hoşlantıdır. Örnek vermek gerekirse en sık olan sosyal medyadan iletişim kurmak ve mastürbasyon...
  • Aktif Aldatma: Genelde kabul gören ve o ilişki için karar alınması gereken bir durumdur. İkinci bir şahsa karşı cinsel, duygusal, fiziksel ve mekansal anlamda yakınlıktır.
  • Duygusal Aldatma: Kişi partneri dışında ikinci bir şahsa duyduğu yakınlık fiziksek yakınlığın olmadığı karşılıklı duygusal yakınlıktır. Duygusal aldatmada cinsel yakınlık yoktur.
  • Cinsel Aldatma: Kişi partneri dışında ikinci şahısla yaşadığı cinsel yakınlıktır. Günübirlik, para karşılığı gibi durumlardır. Ancak zamanla duygusal bir bağ da kurulabilir.

Kimler aldatma eğilimindedir?

Aile büyüklerinin baskısıyla yapılan gönülsüz evlilikler, kalabalık aile ortamlarında eşleriyle yeterince başbaşa kalamayan çiftler, pasif, güvensiz ve sorumluluk alamayan partnerler aldatmaya daha meyillidir. Çünkü ilişkide sorumluluk alamayan, kendine güveni olmayan kişilerin partneri mutlu değildir ve ilişkisi/evliliği yolunda gitmez. Dolayısıyla kişi mutluluğu dışarıda arar ve sonucu aldatmayla bitebilir.

Aşırı kıskanç eşler, pornografi bağımlısı olanlar, eşinin dışındaki bireylere ilgi duyan partnerler, cinsel anlamda yetersiz olduğu durumlarda partneri aldatabiliyor, gençliğinde karşı cinsle hiç flört etmemiş ilk aşkı, ilk ilişkisi eşi olan kadın veya erkekler, uzun süre evden ayrı kalan kişiler iş veya meslek için şehir dışında olan kişiler, bencil ve cimri kişiler aldatılıyor.

Doğum sonrası yaşanan rollerin karmaşası ve cinsel uzaklaşma ile erkeklerin yüzde 90'ı bu dönemde aldatıyor!

Aldatmanın altı evresi: "Şok evresi, çöküş evresi, düşünüş evresi, kabulleniş evresi, hazmetme evresi, deneme ve karar evresi.
Uzman Psikolog Batuhan Toprak, "Şüphesiz ilişkilerdeki aldatmalarda en çok etkilenen çocuklardır. Çocuk anne veya babasının aldattığını biliyorsa, çocuğun yetişkin dönemde aldatma olasılığı çok yükselir."

Aldatılmanın İpuçları: Eşiniz daha önce göstermediği kadar ilgi gösteriyorsa, alışkanlığı olmayan davranışlar sergiliyorsa (örneğin; eve gelirken çiçek almak veya hiç beklenmedik anlarda pahalı hediyeler vermek gibi) aldatılıyor olabilirsiniz. Veya kişinin size ilgisi eskisi gibi değilse, ilgisiz ve sizden uzak duruyorsa yine aldatılıyor olabilirsiniz. Sosyal medya cep telefonunda eskisinden çok fazla zaman geçiriyorsa ve eve geç gelmeler (işim uzadı, toplantım var vs.) başladıysa, kıyafetlerde ruj veya saç teli bulmak, karşı cinsin parfüm kokusu gibi klişe olmuş ipuçları artık çok az olsa da dikkat edilmesi gerekiyor. Partneriniz dış görünümüne olduğundan çok fazla özen gösteriyorsa aldatılıyor olmanız çok yüksektir. Aldatır veya aldatmaz demek çok doğru olmaz, bu kişiden kişiye değişir. Kişi gerçekten çok pişman olabilir veya özür dileyip tekrardan aldatabilir.

Unutulmamalıdır ki! Özür dilemek için eşinizin size aldığı pahalı hediyeler, mücevherleri asla kabul etmemeniz gerek. Asıl sorunun neden aldattığıdır. (ilişkileri yolunda gitmiyor mu, zoraki bir evlilik mi yaptılar, cinsel tatminsizlik mi var?) bu sorunları bulup ilk önce bu sorunlar düzeltilmelidir.

NASA adınızı Mars'a gönderiyor
NASA adınızı Mars'a gönderiyor
Bella Hadid kırmızı halıya damga vurdu
Bella Hadid kırmızı halıya damga vurdu
'İnsan gibi değil, rakun gibi yiyorum'
'İnsan gibi değil, rakun gibi yiyorum'
Eda Taşpınar'dan maskeli paylaşım
Eda Taşpınar'dan maskeli paylaşım