Bursa
Açık
25.6°

İlhan Cihaner'den Bursa'da CHP Kurultayı açıklaması

BURSA , 08 Temmuz 2020 Çarşamba, 16:53

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner, CHP'nin 25-26 Temmuz'da Ankara'da yapılacak olan 37. Olağan Kurultayı öncesi beraber hareket ettikleri 'Gelecek İçin Biz' hareketi temsilcileri ile birlikte Bursa'daydı. Çağdaş Gazeteciler Derneği'nde hem Türkiye gündemini hem de CHP'nin geleceğini değerlendiren ve Kurultayı, ' Olağanüstü Kurultay' olarak nitelendiren Cihaner, "Bizim ana mücadelemizden biri de parti içinde demokrasinin daha da güçlendirilmesine dairdir" dedi.

İlhan Cihaner'den Bursa'da CHP Kurultayı açıklaması

'Gelecek için Biz' hareketinden CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, Murat Akbaş, Ercan Köymen ve Muharrem Or ile Dr. Bülent Aslanhan'ın da yer aldığı Kültürpark'da bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği lokalinde düzenlenen toplantıda Cihaner, kendisinin de aralarında olduğu 'Gelecek İçin Biz' oluşumunun çağrısını tekrarladı, nasıl bir CHP istediklerini anlattı.

CHP PM Üyesi İlhan Cihaner,konuşmasına Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumu değerlendirerek başladı. Türkiye'nin iç içe geçmiş bir çok krizi bir arada yaşadığını söyleyen Cihaner, bu krizlerin drinleşerek arttığını savundu.

Cihaner, " Bir yanda pandemi nedeniyle iyice derinleşmiş bir kriz var. Öte yandan hukuk alanında bir türlü dikiş tuturulamayan ve git gide derinleşen bir kriz var. Türkiye'de hukuk güvenliği ortada kalmamış durumda. En son barolarla getirilmek istenen ve bu günde genel kurulda görüşülen yasa ile demokratik toplumda olmazsa olmaz olan savunma hakkının ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Hemen arkasından da meslek odalarına sıra geleceği bizzat iktidar tarafından dillendirenler oldu. Tabipler Birliği gibi, kamucu hizmet gören bu meslek kuruluşlarının da iktidar tarafından ortadan kaldırılacağı, ele geçirileceği anlaşılıyor. Ben bu yaşanan süreçlerin Türkiye'de demokrasiye dönük en ağır saldırılardan birisi olduğunu düşünüyorum. Böyle koşullarda siyaset yapmaya çalışıyoruz" dedi.

'GELECEK İÇİN BİZ'İN HEDEFİ

2018 yılında aralarında kendisinin de olduğu bir grup partili tarafından yayınlanan 'Gelecek İçin Biz' bildirisini hatırlatan Cihaner, Türkiye'nin olağanüstü koşullarda yönetildiğini söyledi.

Cihaner, "Toplumun hak ve özgürlük alanlarının tamanının ortadan kaldırıldığını ve böyle olağanüstü koşullarda muhalfetinde olağanüstü örgütlenmesi gerektiğini söylemiştik. Bunu dile getirirken de partiye dair bir takım eleştirileri ortaya koymuştuk. Gidişatın bu şekilde devam ederse açık fazişme doğru olduğunu belirtimiştik. O nedenle Türkiye'nin daha kapsayıcı temel meselelerde çözüme odaklı bir muhalef anlayışına ihtiyacı olduğunu; aksi taktirde toplumun iç barışının ortadan kalkacağını, temel meselelerinin gitgide derinleceğini ayrışmaya yol açacağını söylemiştik. Bu günde o noktadayız. Türkiye'ye ilişkin bu koşullarda Gelecek için Biz adlı o çıkışımızın bir çeşit niyet tazelemesini istedik. Her ne kadar kurultay öncesine denk gelse de sadece kurultayla sınırlı olmamak üzere bir siyaset tarif eden, kalıcı olacak parti içinde bu siyasi yönelimi daha sol, sosyalizyan, sosyal demokrat politikalardan yana olması gerektiğini parti içi demokrasi açısından demokratik mekanizmaların daha güçlendirildiği bir parti tarif ederek çıktık." dedi.

"CHP DELGELERİ TARİHİ SORUMLULUKLARININ FARKINDA"

CHP PM üyesi Cihaner, pandemi gölgesinde yapılacak olan kurultayda delegelerin dönüşüm sağlayacağını belirtti. Cihaner, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

"Bu Kurultaya giderken sıkıntılı kongreler oldu. Genel merkezden belirlenen tek adaylı kogreler oldu. CHP'nin delegeleri en kritik dönemde bile dönüşümü ve değişimi de sağlamıştır. Onunu içinde bu dönemde de CHP delgeleri tarihi sorumluluklarının farkında olacaklarına ben inanıyorum. Pandemi koşullarında kurultaya gidiyoruz. Aslında belkide en büyük sorunlardan birisi bu. 3 aylık bir izolasyon sonrası, sosyal mesafe kurallarının uyulacağı, yüsk sesle konuşulmayacağı, belli saatten fazla kalınamayacak bir ortamda bir şeyler yapılır ama onun adı kurutay olur mu? çok emin değilim. Ben buna süper olağanüstü kurultay diyorum. Konuşmanın olmadığı, asgari düzeyde temasın bile kurulamayacağı, üstelik bunların tamamanın da risk oluşturacağı Türkiye'nin her yerinden gelip yine Türkiye'nin her yerine dağılan, bir çoğu riks grubunda olan partililerimizin yeteri kadar bu tartışmaları yapamayacağını düşünüyorum. Böyle bir kaygım var. Ama bu karar alındıktan sonra bize düşen o kurultaydan, en demokratik parti kaynaklarının en optimum kullanabilecek; en önemlisi de son dönemlerde ihmal edilen dünyadaki, Türkiye'deki değişimi okuyup partiye siyaseten doğrultu tayin edebilecek bir tartışma ortamının olması gerekir. Kurultay, tüzükteki ve gelenkteki hakiki anlamıyla yapılmasını sağlamaya çalışacağız. Geçmişteki yanlışların hesaplaşması kurultayda yapılması lazım."