Bursa
Çok Bulutlu
21.7°
enBursa Haber

İkna heyeti Karaağız'dan eli boş döndü!

BURSA , 11 Ağustos 2018 Cumartesi, 21:37

Biyokütle enerji santrali kurulmak istenen Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız köyü, santral karşıtı nöbetin 46'ıncı gününde önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Projeye onay veren resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri köylüleri lkna için Karaağız'daydı. Ancak ikna heyeti Karaağız'dan eli boş döndü.

İkna heyeti Karaağız'dan eli boş döndü!

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız köylülerinin bölgeye kurulmak istenen biyokütle enerji santraline karşı başlattığı nöbet eylemi 46'ıncı gününde...

46 gündür seslerini duyurmak için santralin kurulması planlanan alanda gece gündüz nöbet tutan köylüler ilk amaçlarına ulaştı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün talimatıyla projeye onay veren kurum ve kuruluşların temsilcileri Karaağız Köyü'ndeydi.

Güvenlik gerekçesiyle nöbet alanı yerine köy kahvesinde düzenlenen toplantıda köylüler konuklarını santral karşıtı pankartlarla karşıladı.

Karaağız Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayri Sönmez, toplantıda yaptığı konuşmada projeye neden karşı olduklarını anlattı.

Projeye resmi kurumların onay verdiğini, ancak asıl onayları alınması gereken vatandaşın olur vermediğini söyleyen Sönmez, resmi onayların da masa başında alındığını belirtti.

'BU KÖYDEN KİMİN ONAYINI ALDINIZ?'

Köyün nüfus bilgilerine ilişkin verilerinn gerçeklerle örtüşmediğini kaydeden Sönmez, Karaağız'da en az 200 seçmen bulunduğunu, köy okulunun açık olduğunu, köyde devlet teşviğiyle hayvancılık yapıldığını anlattı. Köyde 10 bin küçükbaş, 500 büyükbaş hayvan bulunduğunu söyleyen Sönmez, "Sağlık Müdürlüğüne soruyorum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne soruyorum. Bu köyde yaşayan halk neden yok sayılıyor? Bu köye ne zaman geldiniz, kimin onayını aldınız?" diye konuştu.

Toplantıya Bursa Barosu ve akademik oda temsilcileriyle çevreciler de katıldı.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala'dan da çarpıcı açıklamalar geldi. Bölgeye yapılmak istenen santralin küçük çaplı bir kömürlü termik santral olduğunu kaydeden Pala, şunları söyledi:

'KÜÇÜK BİR KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL'

"Biyokütle santralleri küçük birer kömürlü termik santraldir. Bize sunulan resmi belgelerde gördük ki burada fosil yakıt yakılacak. Fosil yakıtın, herhangi bir kömür artığının, odun ürününün yakıldığı bir yer bir kömürlü santraldir. Dolayısıyla buraya getirilmek istenen bir kömürlü termik santraldir. Bütün dünya, aklı başında ülkeler kömürlü termik santrallerin sağlığa zararı kesinleştiği için bundan vazgeçiyor. Zararını görmek için çok uzağa gitmek gerekmiyor. Orhaneli Termik Santrali buraya 40 km. uzakta... Sağlık zararı kesindir, bunun lamı cimi yoktur..."

'HALKA RAĞMEN YAPILAMAZ'

"İkincisi doğa, tarım, hayvancılık bakımından bu kadar önemli bir yerde halka rağmen birileri para kazanacak diye bir şey yapmak doğru bir tutum değildir. En son sözü halkın söyleyeceği biçimde bilimsel bilgilere dayanarak paranın değil halkın egemen olduğu bir tarzda süreci yönetmek gerekir."

Erciyes-2019 tatbikatı başladı
Erciyes-2019 tatbikatı başladı
'İnsan gibi değil, rakun gibi yiyorum'
'İnsan gibi değil, rakun gibi yiyorum'
Ruhu ve bedeni güzelleştirmenin sırrını verdi
Ruhu ve bedeni güzelleştirmenin sırrını verdi
Eda Taşpınar'dan maskeli paylaşım
Eda Taşpınar'dan maskeli paylaşım