Bursa
Çok Bulutlu
8.4°

İki ülke sandık başında

DÜNYA , 21 Nisan 2019 Pazar, 12:16

Ukrayna ve Kuzey makedonya'da halk devlet başkanlarını seçmek için sandık başına gitti.

İki ülke sandık başında

Ukrayna'da mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve komedyen Vladimir Zelenskiy'nin yarıştığı ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde oy verme işlemi başladı.

Yerel saat ile 08.00'de başlayan ikinci tur seçimde 30 milyon kişinin sandık başına gitmesi bekleniyor.

Yaklaşık 5 milyon seçmenin yaşadığı, ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donbas ve Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da halk sandık başına gidemeyecek.

Bir önceki turda en yüksek oyu alan iki aday olmaları nedeniyle mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve komedyen Vladimir Zelenskiy bu turda devlet başkanlığı koltuğu için yarışıyor.

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, 20 uluslararası kuruluş ve 21 ülkeden 2 bin 700 yabancı gözlemcinin seçimleri takip ettiğini duyurdu.

Seçimin 31 Mart'taki ilk turunda Vladimir Zelenskiy yüzde 30,24 ile birinci, Petro Poroşenko ise yüzde 15,95 oy ile ikinci olmuştu.

Seçime katılan adaylardan hiçbirinin yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalmıştı.

KUZEY MAKEDONYA'DA SEÇİM HEYECANI

Kuzey Makedonya'da seçmenler, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başında. Yunanistan ile varılan isim değişikliği anlaşması nedeniyle gergin bir ortamda gidilen seçim için toplam 1 milyon 808 bin kayıtlı seçmen yerel saat ile 07.00'de oy kullanmaya başladı.

Oy kullanma işlemi yerel saatle 19.00'a kadar sürecek.

Seçmenler 80 belediye ve başkent Üsküp dahil 3 bin 480 merkezde oy kullanırken, yurt dışında ise 32 noktada sandıklar kuruldu.

Mahkumlar, yurt dışında yaşayanlar ve engelli ile hasta olanlar ise oylarını cumartesi günü verdi.

Kuzey Makedonya'nın, eski adıyla Makedonya olarak 8 Eylül 1991'de eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana altıncı kez düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminde, beş yıllığına görev yapacak yeni cumhurbaşkanı seçilecek.

Adaylardan herhangi biri ilk turda kayıtlı seçmenin yüzde 50'sinden fazla oy alamazsa en çok oy alan iki aday 5 Mayıs'ta yapılacak ikinci turda mücadele edecek.

Seçilecek kişi ülke tarihindeki beşinci cumhurbaşkanı olacak.