Bursa
Çok Bulutlu
9.2°

'İki türlü karantina var'

SAĞLIK , 20 Mart 2020 Cuma, 14:52

Karantina süresi neden 14 gün? 14. gün sonunda kişiler nasıl karantinadan çıkarılıyor? Testi pozitif çıkan ve karantinaya alınan hasta ne zaman toplum ile iç içe yaşayabilir? Özel Medicana Bursa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Reşit Mıstık, korona karantinası ile ilgili merak edilenleri enBursa'ya anlattı.

'İki türlü karantina var'

Profesör Mıstık, iki türlü karantina olduğunu söyledi. Birincisi korona şüphesi taşıyanlar. İkincisi ise testi pozitif çıkanlar.

Türkiye'de korona karantinasında ilk belirleyici unsur yurt dışı teması.Korona riski nedeniyle yurt dışından ve umreden gelenler 14 gün süre ile karantinaya alınıyor. Peki, bu süre içerisinde karantina uygulaması nasıl devam ediyor. İşte zProfesör Mıstık'ın bu soruya cevabı:

ŞÜPHE ÜZERİNE KARANTİNA NASIL SONA ERER?

"İki türlü karantina var. Birincisi umreden dönen ya da yurt dışından gelenler. Bir virüsle karşılaşıp karşılaşmadıklarını bilmiyoruz. Yola çıktığı gün karşılaştığını kabul ederek kuluçka süresi yani 2 ila 14 gün içinde bir hastalık bulgusu olup olmadığını izlemek için 14 gün tutulur. 14 günde hastalık bulgusu yoksa demek ki bu kişi bu hastalığı almamış demektir."

İkinci ve en önemli grup ise testi pozitif çıkanlar. Düşük bir oranda da olsa testi pozitif çıkanlarda hastalık ölüme kadar götürebiliyor. Profesör Mıstık, üst üste yapılan testlerde negatif sonuç elde edilenlerin ise karantinadan çıkarılıp normal hayatlarına döndüğünü söyledi ve ekledi:

TESTİ POZİTİF ÇIKANLAR İÇİN KARANTİNA SÜRECİ?

"İkincisi ise kişi geldi ve şüpheli bulguları var. Pozitif çıktı diyelim. Bu kişinin de karantinaya alınması lazım. Alınan tetkiklerinde 2 defa arka arkaya alınan, 24-48 saat arayla hatta 3 gün arayla alınan 2 tane örneğinde negatif çıkarsa bu hasta karantinadan çıkarılır. Orada 14 gün kuralı yok. Pozitif çıkarsa negatif çıkana kadar beklenir. Bu virüs kalıcı bir virüs değil. Hastalık yapar belli bir süre sonra vücut bunu temizler. Temizlemediği zaman da zaten ağır hastalıklara yol açar ve bir kısım hastada ölüme kadar götürebilir."

Toplumda maske takan birey saysı giderek artıyor. Bu konuda yanlış anlaşılmanın olduğunu vurgulayan Profesör Mıstık, kimlerin maske takması gerektiği konusutyla ilgili şöyle konuştu:

'HASTA VE SAĞLIK PERSONELİ MASKE TAKAR'

"Hasta bir insan eğer evden çıkacaksa solunum sistemi hastalığı varsa, öksürük, burun akıntısı, ateş ve boğaz ağrısı gibi şikâyetleri varsa maske taksın. Ama bunlar yoksa insanların maske takmasına, kalabalık yerlere gitmediği sürece maske takmasına gerek yoktur. Hasta maske takar ve hastalığın bulaşmasını önleyebilir. Muayene eden hekim maske takar. Hasta ile temas kuran kişi maske takar. Sistem biz de biraz yanlış anlaşıldı. Herkesin maske takması beklenen bir şey değil. Zaten maske takıp çıkarırken eğitimi yoksa orada bile virüsü kendisine taşıyabilir. O yüzden hasta insan maske takarak dışarı çıkmalı ve mümkün olduğunca az kişi ile temas etmeli."