Bursa
Parçalı Bulutlu
12°
enBursa Haber

İçişleri'ne 'idare' yetkisi CHP'yi kızdırdı

GÜNCEL , 12 Temmuz 2018 Perşembe, 12:45

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle İçişleri Bakanlığına "ülkeyi idari bölümlere ayırma yetkisi" verilmesine tepki gösterdi. Kayışoğlu, "Tepkiler üzerine komisyondan çekilen madde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin içine gizlenerek yasal bir kılıfa büründürülmek istenmiştir" dedi.

İçişleri'ne 'idare' yetkisi CHP'yi kızdırdı

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 1. Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 254. Maddesi'nin 1/f bendi ile İçişleri Bakanlığı'nın görevleri arasına "Ülkeyi idari bölümlere ayırma" yetkisinin eklendiğine dikkat çekerek, tepki gösterdi.

Geçen dönem Anayasa Komisyonu üyesi olan Altaca Kayışoğlu, komisyon aşamasında bu maddeye karşı çıktıklarını, böyle bir değişikliğin Cumhurbaşkanına bölgesel yönetim kurma yetkisi verdiğini dile getirdiklerini hatırlatarak, "O gün gelen tepkiler üzerine komisyondan çekilen ve halkımızdan kaçırılan madde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin içine gizlenerek yasal bir kılıfa büründürülmek istenmiştir" diye konuştu.

Nurhayat Altaca Kayışoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

'İDARE ANCAK KANUN'LA KURULUR'

"Anayasa değişikliğinde bu yetki cumhurbaşkanına dahi verilmemişti. 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliği görüşmelerinde 123. Maddeden itibaren ülkenin idari teşkilatı ile ilgili maddelerde özellikle de bölgesel yönetim kurulmasını öngören 126. Maddede cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisine gelen tepkiler üzerine bu maddeler komisyon aşamasındayken geri çekilmişti. İdari teşkilatla ilgili ancak kanunla düzenleme yapılacağı Anayasa ile teminat altına alınmıştı. Anayasamızın 123. Maddesine göre idare ancak "Kanun"la kurulur. Oysa bu kararname ile bu yetki sadece İçişleri Bakanı tarafından kullanılabilecek. Hele hele CHP İl Başkanları ile ilgili yaptığı bölücü açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda bu yetkinin Soylu'ya verilmiş olmasının ne kadar tehlikeli olacağı aşikârdır."

Altaca Kayışoğlu, 16 Nisan 2017'de kabul edilen Anayasa değişikliğinin komisyon aşamalarında bu madde üzerinde ısrarla durduklarının altını çizerek, " O zaman yaptığımız uyarılarda, bu maddenin kabul edilmesi halinde tek bir kişinin isterse bölgesel yönetimler oluşturabileceğini, böyle bir durumda Türkiye'nin bütünlüğünün tehlikeye gireceğini dile getirmiştik. O günkü uyarılarımıza toplumumuzdan da gelen destekle tek adamcılığı ısrarla isteyen iktidar geri adım atmış, madde komisyondan çekilmişti. Ancak görüyoruz ki milletimizin onayına sunulamayan bu madde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yasallaştırılmaya çalışılıyor" dedi.

Müzik dünyasını sarsacak itiraf
Müzik dünyasını sarsacak itiraf
Ayı dehşeti! İşte çocuklara böyle saldırdı
Ayı dehşeti! İşte çocuklara böyle saldırdı
İşte dünyanın en güzel plajları
İşte dünyanın en güzel plajları
Sovyetler'in kayıp denizaltısı bulundu
Sovyetler'in kayıp denizaltısı bulundu