Bursa
Açık
15.6°

İçişleri Bakanlığı'ndan "HES kodu" genelgesi! Artık kod olmadan bilet satılmayacak

GÜNCEL , 12 Eylül 2020 Cumartesi, 14:44

İçişleri Bakanlığı şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bazı firmaların "HESkodu" olmadan biletleme yapması üzerine harekete geçti.

İçişleri Bakanlığı'ndan "HES kodu" genelgesi! Artık kod olmadan bilet satılmayacak

Bakanlık 81 il valiliğine genelge göndererek, bu konuda uyarı yaptı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından internet-telefon üzerinden ya da yüz yüze yapılan biletleme işlemlerinde, HES kodu olmadan bilet satışı kesinlikle yapılmayacak.

HES KOD NASIL ALINIR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, binmesinde sakınca bulunmayanlar araca alınacak.

Bilet satışı sırasında ya da araca alınma esnasında yapılan HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilenler firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına bildirilecek. kolluk birimlerince bu konudaki denetimler sıkılaştırılacak.

Denetimlerde HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara valiler/kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak, HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise, 10 gün süre ile seferden men edilecek.