Bursa
Çok Bulutlu
10.9°

İBB'deki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı

GÜNCEL , 19 Nisan 2019 Cuma, 16:53

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasına yönelik talebine, 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. İBB'den yapılan açıklamada "Tebligat yapılınca gereği yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İBB'deki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun verilerin kopyalanması talimatı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan iki kişi, yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. İstanbul 4. İdare Mahkemesi de verdiği ara kararla veri kopyalama işlemini durdurarak, bu işlemin hangi sebeple yapıldığını sordu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk gününde belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanının kopyalanması talimatını vermişti.

İmamoğlu'nun Teftiş Kurulu Başkanlığı'na verdiği talimatla belediye bünyesindeki 2 müfettiş ve belediye içinden veya dışından belirlenecek 3 uzman dahil edilerek 5 kişilik heyetle tüm kayıtların elektronik olarak kopyalanması için harekete geçirmişti.

MAHKEME İŞLEMİN HANGİ SEBEPLE YAPILDIĞINI SORDU

Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre İstanbul 4. İdari Mahkemesi, İstanbul büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasına yönelik talebine "yürütmeyi durdurma kararı" verdi.

Mahkeme verdiği kararda, iptali talep edilen işlem konu itibariyle uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğu belirtildi. Mahkeme, talep ettiği 3 ara karara cevap verilmesi yanıt alındıktan sonra yeniden karar verileceğini belirterek yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verdi.

BELGELERİN DAVALI İDAREDEN İSTENMESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme aldığı ara kararda elektronik veri tabanının ve alt yapısının kopyalanmasının hangi sebepten kaynaklandığı, niçin ihtiyaç duyulduğunun açıklanması ve Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir iş veya işlemleri hakkında idari soruşturma ve adli bakımdan suç duyurusunda bulunup bulunulmadığının açıklanması ve belgelerin davalı idareden istenmesine karar verdi.

Verilen ara kararların yerine getirilmesi için davalı idareye 30 günlük süre verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın verilen yürütme kararı hakkında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu bulunduğu da kararda belirtildi.

İmamoğlu gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna "Sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise İBB ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının belediyenin dijital arşivinde tutanakla kayıt altına alınacağı, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.