Bursa
Açık
14.4°

İBB Başkanı İmamoğlu, koltuğunu ortaokul öğrencisine devretti

GÜNCEL , 23 Nisan 2019 Salı, 11:31

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan etkinlikleri kapsamında makam koltuğunu 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Halil Efe Kaya'ya devretti. Kaya, ilk talimatının ne olacağı sorusuna, "Eyüpsultan'da yıkım kararı çıkan Zekai Dede İmam Hatip Ortaokulu'nun yapımına destek olmak istiyorum. Konunun takipçisi olacağım. Büyüyünce de öğretmen olmak istiyorum" yanıtını verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu, koltuğunu ortaokul öğrencisine devretti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İstanbul'un çeşitli ilçelerinden gelen çocuklar ile okul yöneticilerini makamında kabul etti.

​İmamoğlu, sembolik olarak makamını Zekai Dede İmam Hatip Ortaokulu'ndan 11 yaşındaki Halil Efe Kaya'ya devretti. Çocukların temiz bir çevrede yetişen sağlıklı bireyler olması için çalışacağını belirten Kaya, çocukları kitap ve kültür sanatla buluşturmak için çeşitli projeler üreteceklerini söyledi.

Çocukların demokratik, sağduyulu, vicdanlı, hoşgörülü ve merhametli yetişebilmesi için onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak istediklerini ifade eden Halil Efe Kaya, telefonla özel kaleme talimat vererek Eyüpsultan ilçesinde yapılmasını planladıkları parklarla ilgili rapor hazırlanması için talimat verdi.

​Halil Efe Kaya, ilk talimatının ne olacağı yönündeki soruya, "Eyüpsultan'da yıkım kararı çıkan Zekai Dede İmam Hatip Ortaokulu'nun yapımına destek olmak istiyorum. Konunun takipçisi olacağım. Büyüyünce de öğretmen olmak istiyorum" şeklinde yanıt verdi.

Diğer öğrenciler de çocuklara yönelik kültürel ve sanatsal kurslar ile tarihi ve kültürel gezilerin düzenlenmesi, her okulun bahçesine spor salonu yapılması, çevreye karşı duyarlı olunması, atıkların geri dönüştürülmesi, daha çok kütüphane yapılması, sokak hayvanlarının iyi şartlarda bakılması ve kedi konakları yapılaması dileklerini içeren notlarını okudu.

Çocukların en güzel talimatları verdiğini ve en güzel isteklerde bulunduğunu ifade eden İBB Başkanı İmamoğlu, çocukların ellerindeki notları alarak takipçisi olacağını söyledi.

'MAKAMLAR, KOLTUKLAR BİRER EMANET'

"Koltuğun aslında emanet olduğunu ve her vatandaşın oturabileceğini hissetmek lazım. Bu makam bize değil 16 milyon insana ait" diyen İmamoğlu, kendi çocuklarının da vaatlerinin takipçisi olarak evde en güzel dersi verdiklerinin altını çizdi.