Bursa
Az Bulutlu
33.4°
enBursa Haber

Huysuz Kedi 'Grumpy Cat' öldü

YAŞAM , 17 Mayıs 2019 Cuma, 14:22

Sosyal medyanın huysuz surat ifadeli fenomeni kedisi 'Huysuz Kedi' (Grumpy Cat) 7 yaşında hayatını kaybetti.

Huysuz Kedi 'Grumpy Cat' öldü

Sosyal medyanın huysuz surat ifadesiyle tanınan fenomeni kedisi 'Huysuz Kedi' (Grumpy Cat) 7 yaşında hayatını kaybetti. Haberi ailesi fenomen kedinin sosyal medya hesabından duyurdu.

Instagram hesabından yapılan paylaşımda Huysuz Kedi'nin geçtiğimiz salı günü idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle annesinin kollarında yaşamını yitirdiği duyuruldu.

SAHİBİNE 710 BİN DOLAR KAZANDIRDI

Her daim somurtuk yüz ifadesi sayesinde 'Huysuz Kedi' lakabıyla internet fenomeni olan kedi, fotoğrafının internete yüklendiği Eylül 2012'den beri sahibine yılda yaklaşık 50 milyon dolar kazandırdı.

Ancak bu sefer bu kedinin sahibi açtığı tazminat davası ile hatırı sayılır bir gelirin sahibi oldu. ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki federal bir mahkeme kediyi izinsiz kullanan kahve şirketinin 710 bin dolar (yaklaşık 2 milyon 650 bin TL) tazminat ödemesine karar verdi.

İki taraf arasında geçtiğimiz dönemde yapılan anlaşmaya göre, şirketin şişelenmiş buzlu kahveleri 'Grumpiccionos' adı ve 'Huysuz Kedi' amblemiyle piyasaya sürülmüştü.

Ancak şirketin bu anlaşmanın dışında kalan ürünlerde de bu logoyu kullanması konunun mahkemeye taşınmasına neden oldu.

Gerçek adı 'Tartar Sos' olan dişi kedi, Bundsen'in erkek kardeşinin 2012'de Reddit'te asık suratını paylaştığı andan itibaren sosyal medya fenomeni haline gelmesine neden oldu.

Kitap ve filmlere konu olan ve televizyona çıkan 'Huysuz Kedi' ile daha önce de başka pek çok karlı ticari anlaşma da yapıldı.