Bursa
Çok Bulutlu
16.3°

Hükümetten EYT önergesine ne cevap geldi?

EKONOMİ , 18 Ağustos 2020 Salı, 00:23

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önerge sundu.

Hükümetten EYT önergesine ne cevap geldi?

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi konusundaki mücadele sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a EYT'lilerle ilgili bazı sorular yöneltti.

Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a şu soruları sordu:

"1. Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen kesim içinde prim ve gün sayısı dolduğu halde emekli olamayan kişi sayısı ne kadardır?

2. EYT'li olup işsiz kalan ve bir işte çalışmayan kişi sayısı ne kadardır?

3. EYT mağdurlarına yönelik bir düzenleme yapılması planmakta mıdır?"

Gürer'in sunduğu önergeye ,"5510 sayılı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yaş şartı 58 ve 60 olarak belirlenmekle birlikte kademeli geçiş süreci öngörülerek yaş şartı kademeli olarak 65'e yükseltilmiştir" yanıtı verildi.

'EYT MÜCADELESİ HAK EDENLERİN HAKKINI ALINCAYA KADAR DEVAM EDECEKTİR'

EYT'liler hakkında sunmuş olduğu verilen yanıtı sosyal medya hesabından paylaşan CHP'li Gürer, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar her koşulda mağduriyetlerini iktidara duyuruyoruz. Bakana bir daha sordum, yine mevzuatı dedi. EYT mücadelesi hak edenlerin hakkını alıncaya kadar devam edecektir. Mücadeleye devam. Kanun teklifimiz TBMM'de." ifadesini kullandı.