Bursa
Çok Bulutlu
23.3°

Hükümet konutta Alman modeli üzerinde çalışıyor

EN İYİ YAPILAR , 12 Ocak 2018 Cuma, 09:00

Hükümet, 2015 yılında başlatılan konut sisteminde hedefe ulaşamadı. Ev almak isteyenleri tasarrufa yöneltmeyi amaçlayan ve 3 yılın sonunda yüzde 20 devlet katkısı verilen sistemin yerine içinde faiz desteğinin de yer aldığı Almanya modeli üzerinde duruluyor.

Hükümet konutta Alman modeli üzerinde çalışıyor

2015 yılında başlatılan konut hesabı sisteminde vatandaşlar en az 3 yıl birikim yapıyor ve 3 yılın sonunda ev alırken birikimlerinin yüzde 20'sini devlet katkı veriyordu. Ancak hedeflenen olmadı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, sistemin isteneni vermediğini ve 10 bin 520 hesapta 73 milyon lira biriktiğini belirterek, yeni dönem için Almanya modeli üzerinde durduklarını söyledi. Modelin dolaylı faiz desteğine dayanacağını belirten Şimşek, ilk birikim döneminde düşük mevduat faizine razı olanın daha sonra düşük faizden konut kredisi kullanmasına yönelik bir sistem üzerinde durduklarını dile getirdi.

Şimşek, "Belli bir süre düzenli olarak vatandaşın tasarruf yapması ondan sonra devletin bu tasarrufa katkıda bulunması esas oluyor. Bu birikimlere bazı ülkeler daha düşük stopaj uyguluyor, mortgage sistemiyle ilişkilendiriliyor. Almanya'da bu model çok başarılı, onu baz alıyoruz" dedi.

Birkaç parametreyi değiştirerek konut hesabını etkin hale getireceklerini bildiren Şimşek, yeni sistemle ilgili fikirlerini şöyle anlattı: "Bazı ülkeler diyor ki; piyasa faiz oranının yüzde 50'sini verelim yani 100 lira için en az 5 yıl piyasada mevduat faiz oranının yüzde 50'si ile nemalandırılsın. Bunun kabul edilmesi halinde de ev kredisini alırken mortgage faiz oranı belli bir oran uygulansın. Biz faiz konusunda adım atıyoruz. Birikim yaparken düşük faize razı olacak, krediyi alırken de daha düşük faizden alacak. Böyle bir öneri üzerinde çalışıyoruz. Şu anda verilen yüzde 20'lik devlet katkısı da gözden geçirilecek. Birikim yapılırken alınan stopajın daha düşük olması, tapu harcının daha avantajlı hale gelmesi için Maliye Bakanı ile konuşacağız."