Bursa
Açık
19.6°

Hızlı test kiti Bursa'da... 15 dakikada sonuç

BURSA , 31 Ağustos 2020 Pazartesi, 14:34

15 dakikada sonuç veren test kitleri ve 24 saat koronavirüse karşı koruyucu özelliği olduğu belirtilen el dezenfektanları Bursa'da satışa sunuldu. AMS AŞ. ve Uludağ Zirve firmaları tarafından satışa sunulan ürünlerin özelliklerini Dr. Murat Ünal enBursa.com'a anlattı.

Hızlı test kiti Bursa'da... 15 dakikada sonuç

Bursa'da maske üretimi yapan AMS AŞ. ve Uludağ Zirve firmaları, 24 saat koronavirüsten koruyan Erciyes Üniversitesi üretimi olan ve Sağlık Bakanlığı onaylı el dezenfektanı ile İzmir'de üretilen ve 15 dakikada sonuç veren test kitlerini Bursa'da satışa sundu.

15 dakikada sonuç veren Türklab TESTIT'i uygulamalı bir şekilde anlatan Dr. Ahmet Murat Ünal,şöyle konuştu:

15 DAKİKADA TEST SONUCU

"Bursa'da hekimlik ve siyasetten tanıdığımız Şahin Yağlıdere ağabeyimizin İzmir'de kurduğu bir teknoloji merkezi var. Oradaki Türk mühendislerin, bilim adamlarının, Sağlık Bakanlığı'nın, TUBİTAK ve buna benzer bilim ile ilgili kuruluşların ortak çalışması ile üretilmiş bir tanı kiti. Kandan bakılıyor. Bir tıp eğitimi yahut sağlık eğitimi ile ilgili olan bir arkadaşımızın bu testi yapması öneriliyor. Diğer yapılan testleri 24 saat aşağı yukarı beklemesi gerekiyor. Hekim arkadaşlarımızın yahut sağlıkçı arkadaşlarımızın yapabileceği 15 dakikada sonuç veren tanı kiti. Gebelik testi gibi. Yüzde 92 ile 94 arası Sağlık Bakanlığının yaptığı analizlerle doğruluk oranı vardır."24 SAAT KORUMA
Nano EZM el dezenfektanını anlatan Dr. Ünal, şunları söyledi:

"Kayseri Erceyis Üniversitesi Teknoloji Merkezi'nden geliştirilmiş bir ürün. Bunun arkasında çok ciddi bilimsel çalışmalar var. Tıbbi ruhsatlı bir ürün. Covid-19'u 24 saat süreyle yüzde 100 bloke ettiği kanıtlanmış, ıspatlanmış bir ürün. Normal bir dezenfekten olarak anılmak en büyük yanlış olur. Bunun içinde trilyonlarca molekül boyutu yüzün altına ellinin altına düşürülmüş gümüş iyonları var. Gümüş doğadaki 103 tane element içinde uygun molekül büyüklüğüne düşürüldüğü zaman yeryüzünde bilinen 650 tane patojen yahut patojen olmayan virüse bakteriye etkili onları yok etme özelliğine sahip bir molekül. Bu piyasaya yeni çıktı. Tanıtımına da başladık."