Bursa
Çok Bulutlu
8.9°
enBursa Haber

'Hiçbir deprem aynı değil'

BURSA , 14 Kasım 2018 Çarşamba, 16:52

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen "Yeni Deprem Yönetmeliği Tanıtım Semineri"nde 2019 yılında uygulanmaya girecek olan Deprem Yönetmeliği'ni anlatan Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, "Depremin birçok parametreleri var. Depremin süresi, yerleşim yerine uzaklığı gibi parametrelerin her biri yapımıza gelecek büyüklüğü etkiliyor ve hiçbir deprem aynı şekilde olmuyor. Farklı farklı karakterde oluyor" dedi.

'Hiçbir deprem aynı değil'

İMO Bursa Şubesi seminer salonunda gerçekleştirilen "Yeni Deprem Yönetmeliği Tanıtım Semineri" UÜ. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün'ün sunumuyla yapıldı. İnşaat mühendislerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen seminerde yeni yönetmeliğin getireceği farklılıklar aktarıldı. Prof. Dr. Doğangün sunumunda, 2019 yılında bir geçiş dönemi yaşanacağını belirterek, "Bir yapıyı tasarlarken, yorum yaparken, deprem geçirmiş bir yapıyı değerlendirirken hem deprem, hem zemin, hem de yapının özellikleri öne çıkıyor. Sadece birisi dikkate aldığında istediğimiz yorumu yapamıyoruz veya eksik kalıyoruz. Depremin birçok parametreleri var. Bunların her biri etkili. Depremin süresi, yerleşim yerine uzaklığı gibi parametrelerin her biri yapımıza gelecek büyüklüğü etkiliyor ve hiçbir deprem aynı şekilde olmuyor. Farklı farklı karakterde oluyor. Çünkü depremin kaynağındaki o enerjinin açığa çıkış biçimi farklı, gittikleri zemin farklı, ilerlediği yol farklı. Dolayısıyla her bir deprem farklı bir etkiyle geliyor. Hiçbir zaman aynı şekilde olmuyor. Biz de mühendis olarak belli istatistiki değerlerle bunları tahmin etmeye çalışıyoruz" dedi.

2018 yılına kadar kullanılan tehlike haritasının değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Doğangün, yeni yönetmelikte zemin özelliklerinin ve geotekniğin ön plana çıktığını dile getirdi. Doğangün sunumunda, katılımcılara yönetmelikte dikkat edilecek noktaları ve değişiklikleri anlattı.