Bursa
Parçalı Bulutlu
16.6°

Her şey Bursalı kadınlar için

BURSA , 10 Ocak 2020 Cuma, 16:21

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah Kocabıyık ve Yürütme Kurulu üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde enBursa.com'u ziyaret etti.

Her şey Bursalı kadınlar için

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı olarak görev yapan Çevre Mühendisi Mihrimah Kocabıyık, Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin projeleri enBursa.com mikrofonlarına anlattı.

'HEDEFİMİZ BURSALI KADINLAR'

Kocabıyık, "Bursa'nın en büyük sivil toplum örgütü. 5 tane meclisten ve 30 tane çalışma grubundan oluşuyor. Bursalıların karar alma mekanizmasında söz sahibi olmaları için farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Bizde 5 meclisten birisiyiz. Gençlik, engelliler, kadınlar, çocuk meclisi ve yabancılar meclisi var. Bizimde bu dönem ikinci dönemimiz. Bir başkan 12 asil 12 yedek üye olarak hizmet veriyoruz. Tamamen gönüllülerden oluşuyor. Çok güzel projelerimiz var. Bizim hedefimiz kadınlar ve Bursalı kadınlar. Onların ayaklarının üzerinde basabilmeleri önce kendileri evlatları eşleri aileleri ve Bursa için farkındalık oluşturmaları hayata daha güzel bakabilmeleri için güzel projeler üretmeye çalışıyoruz." dedi.

'ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR'

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin muhtarlar, el sanatları hocaları, akademisyenler, mühendisler ve diğer STK'lardan oluştuğunu kaydeden Kocabıyık, "Sağlık İl Müdürlüğü ve Aile Çalışma Sosyal Politikalar Bakanlığı ile beraber ortak bir çalışma yürütüyoruz KETEM ile ilgili. Kanser erken teşhis tarama merkezlerimiz var. Kadınlarımızı evlerinden alıp, muayenelerini yaptırıp bilinçlendirip evlerine bırakıyoruz. Çünkü erken teşhis hayat kurtarır. Bu bilinci ulaştırmaya ve yerine getirmeye çalışıyoruz." diyerek erken teşhis hayat kurtarır vurgusu yaptı.

'KİŞİSEL GELİŞİME ÖNEM VERİYORUZ'

KETEM harici birçok projeyi bir arada yürüttüklerini söyleyen Kocabıyık "Kitap kampanyalarımız var. Bir kitap yolla bin çocuk okusun kampanyası. Kütüphaneciler derneği ile çalışıyoruz. İhtiyacı olan okullara hem kitap hem kütüphane desteği sağlıyoruz. Bunun haricinde Afat eğitimlerimiz var. Düzenli olarak yapıyoruz bunu. Bursa'da çok güzel Afat koordinasyon merkezimin var. Burada hem kadınları hem çocuklarımızı koordine edip düzenli olarak bilinçlendirme çalışmaları tatbikatlı uygulamalı olarak veriyoruz. Deprem yangın sel ilkyardım gibi konuları uygulamalı olarak görülüyorlar. Ayda 2-3 kez yapıyoruz bunu. Sağlıkla ilgili de sağlıklı yaşam sigarayı bırakma gibi konularda çalışmalarımız devam ediyor. Kişisel gelişim eğitimlerine özellikle önem veriyoruz. En son drama eğitimi yaptık." diye konuştu.

'BURSA KENT KONSEYİ BURSALI KADINLARIN SESİDİR'

Her yıl 8 Mart'ta düzenledikleri etkinlikten de bahseden Kocabıyık, "Her sene 8 martta çok güzel farkındalık çalışmalarımız var. İlk dönem başında bir çalıştay düzenledik. Sorunlar ve çözüm önerilerini tespit ettik. Çıkan raporlarımızı vekillerimize ve aile bakanımıza ilettik. Ayrıca Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş beyefendiye de ileterek meclis gündemine aldırdık. Kültür çalışmalarımız da hız kesmeden devam ediyor. Bursa içi kültür gezileri yapıyoruz. Kent konseyi bir çatı görevi görüyor. En büyük sivil toplum örgütü. Bizde onların çatısı altında Kadın meclisi olarak elimizden geldiği kadar Bursalı kadınlar için farkındalık oluşturmaya devam edeceğiz. Her şey Bursalı kadınlar için. Diyoruz ki Bursa kent konseyi Bursalı kadınların sesidir." dedi.