Bursa
Çok Bulutlu
11.1°
enBursa Haber

Her 5 kadından birinde görülüyor!

SAĞLIK , 26 Kasım 2018 Pazartesi, 10:29

Jinekolog Dr. Rukiye Gönüllü, adet düzensizliğinin gözardı edilmeyecek bir sorun olduğunu, polikistik over sendromunun (PCO) üreme çağındaki kadınlarda sık görüldüğünü söyledi.

Her 5 kadından birinde görülüyor!

Polikistik over sendromunun diyet, çevresel faktörler, genetik yapı ve hormonlarla ilişkili olduğunu belirten VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rukiye Gönüllü, "Bu sendrom, üreme çağındaki kadınlarda yüzde 20 oranında görülmektedir. Söz konusu oran, 5 kadından birinde bu sendromun olduğunu göstermektedir. Erkeklik hormonunun kadınlık hormonundan daha fazla salgılanması, semptomların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu semptomların hastalarda daha çok adet düzensizliği olarak karşımıza çıktığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

Söz konusu hastalarda, erkek tipi tüylenme artışı ve erkek tipi saç dökülmesi veya insülin direncinin sebep olduğu obezite görülebileceğini belirten Gönüllü, "Bazı hastalar ise çocuk sahibi olamama gibi şikayetlerde bulunuyor. Adet düzensizliği, tüylenme, çocuk sahibi olamamak hastayı psikolojik olarak da etkiler. Üreme çağındaki kadınlar ve gençlerin dikkatli olması gerekir. Metabolik bozukluklar ortadan kalkınca sendromun şiddeti de azalır. Bu bağlamda hastaların düzenli bir yaşam şekillerinin olması çok önemli" dedi.

BESLENMEYE DİKKAT!

  • 3 ana ve ara öğüne göre hareket edilmelidir.
  • Karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden uzak durmaları da çok önemli.
  • Haftada 2-3 kez muhakkak kuru baklagiller tüketilmeli.
  • Zeytinyağı, fındık, badem ve ceviz tüketmelerinde de fayda var.
  • Et ve balık yemelerinde ise sakınca yok.
  • Tabii, en az 2,5 litre su içilmesine özen gösterilmeli.