Bursa
Çok Bulutlu
21.7°
enBursa Haber

Havuzda serinlerken daha dikkatli olun!

SAĞLIK , 11 Ağustos 2018 Cumartesi, 10:58

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Türkiye'de tatil sezonu tüm hızıyla devam ederken, uzmanlar havuzda serinlemek isteyenlerin daha dikkatli olmasını önerdi.

Havuzda serinlerken daha dikkatli olun!

Özellikle ortak kullanılan havuzlarda serinleyenlerin daha çok risk altında olduğunu belirten Aydın Liva Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Gezer, "Ortak kullanılan havuzlarda ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına karşı daha dikkatli olunmalıdır" dedi.
Türkiye'de yılın en sıcak günlerinin yaşandığını belirten Dr. Erdal Gezer, "İçinde yaşadığımız bu mevsimde sıcaktan bunalan herkes kendini suya atıp serinlemek istiyor. Ortak kullanılan yüzme havuzları, sıcak ve nemin etkisiyle bazı enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırır. Havuz suyunun dezenfeksiyonunda yararlanılan klor bazlı maddelerin uygunsuz kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle ortak kullanılan havuzlarda gözün bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında havuzlardan bulaşan enfeksiyonların en başında, sindirim sistemi enfeksiyonları geliyor. Uygunsuz koşullara sahip havuzlardan serinlemek isteyenler idrar yolu enfeksiyonlarına ve kadınlarda görülen vajinit enfeksiyonlara da yakalanabiliyor" diyerek havuzlarda serinlemek isteyen vatandaşların havuzdaki suyun temizliğinden kullanan kişilerin hijyen kurallarına uyup uymadığına da dikkat etmesini tavsiye etti.
Dr. Gezer vatandaşların mümkün mertebe temiz olan denizlerde serinlemesini havuzda serinleyeceklerin de; havuzdaki klorlamanın ve su sirkülasyonunun uygun olup olmadığın dikkat etmesini, havuzda su yutmamaya büyük özen gösterilmesini tavsiye etti.

Komünist Başkan tabelayı değiştiriyor
Komünist Başkan tabelayı değiştiriyor
Erciyes-2019 tatbikatı başladı
Erciyes-2019 tatbikatı başladı
Eda Taşpınar'dan maskeli paylaşım
Eda Taşpınar'dan maskeli paylaşım
Tavuk eti tüketirken dikkat
Tavuk eti tüketirken dikkat