Bursa
Parçalı Bulutlu
26.2°

Havada gergin anlar! Türk jetleri önleme yaptı!

GÜNCEL , 28 Ağustos 2020 Cuma, 18:08

Milli Savunma Bakanlığı, Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan 6 adet Yunan F-16'sına Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları tarafından önleme yapıldığını açıkladı.

Havada gergin anlar! Türk jetleri önleme yaptı!

Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "27 Ağustos 2020 tarihinde Türk Hava kuvvetlerine ait radar sistemleri tarafından Girit Adası'ndan kalkan ve GKRY'ye doğru giden 6 adet F-16 uçağı tespit edilmiştir. Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan söz konusu askeri trafiklere gözle teşhis sağlamak ve bölgeden uzaklaştırmak maksadıyla Türk Hava kuvvetlerine ait F-16 uçakları tarafından Kıbrıs adasının güneybatısında önleme yapılmış, uçakların Yunanistan'a ait olduğu teşhis edilmiş ve bölgeden uzaklaştırılmıştır.

Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz'de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak konusunda sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir." ifadesi yer aldı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından o anların görüntülerini paylaştı.

Bakanlık paylaşımına, "27 Ağustos 2020 tarihinde Girit Adası'ndan kalkarak GKRY'ye doğru giden ve Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan'a ait 6 adet F-16 uçağı, Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları tarafından önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırılmıştır." notunu düştü.