Bursa
Açık
26°

Hava kirliliği nedeniyle özel araçlara sınırlama

YAŞAM , 04 Kasım 2019 Pazartesi, 18:14

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hava kirliliği rekor seviyeye ulaştı. Trafiğe çıkan özel araçların sayısı sınırlandırıldı. 30'dan fazla uçak yoğun duman nedeniyle rotasını değiştirmek zorunda kaldı.

Hava kirliliği nedeniyle özel araçlara sınırlama

Hindistan'in başkenti Yeni Delhi hava kirliliğiyle boğuşuyor. Kirlilik rekor seviyeye ulaşırken, kentte acil durum ilan
edildi.

Kent genelinde okullar salı gününe kadar tatil edildi. Uçaklar duman nedeniyle kentteki havalimanına inemedi. 30'dan fazla uçak çevredeki havalimanlarına yönlendirildi.

Hindistan hükümeti trafiğe çıkan özel araçların sayısını sınırlandırdı. Plaka numarası tek sayı olan araçlar, ayın tek sayılı günlerinde çift sayı olanlar çift sayılı günlerde trafiğe çıkabiliyor.

Bu uygulama sayesinde her gün 1.2 milyon aracın trafiğe çıkmasının engellendiği belirtildi. Yasağı ihlal edenlere 58 dolar yani yaklaşık 330 lira para cezası kesiliyor.

Aynı yasak 2016 yılında uygulanmış, hava kirliliği yüzde 13 oranında azalmıştı.

Hindistan'daki çevre örgütleri de, hükümetin çiftçilerin anız yakmasını engellemek için daha sert adımlar atmasını talep ediyor.

Kente komşu bölgelerde anız yakılması nedeniyle Yeni Delhi'nin hava kirliliğinin yüde 44 arttığı belirtiliyor.

Yılın bu mevsiminde Işık Bayramı Diwali Festivali sırasında yoğun olarak patlatılan havai fişekler nedeniyle de hava kirliliği artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün geçen yıl yayımladığı verilere göre, dünyada hava kirliliğinin en fazla olduğu 10 şehir Hindistan'da bulunuyor.