Bursa
Çok Bulutlu
5.1°

Hastalığı resimle yendi, ilk sergisini Bursa'da açtı

KÜLTÜR-SANAT , 15 Şubat 2020 Cumartesi, 14:05

Bursa Ördekli Kültür Merkezi, 21 Şubat'a kadar Şanlıurfalı kadın ressam Halime Arslan'ın "Gönülden... Tuvale" adlı sergisine ev sahipliği yapacak. Şanlıurfa Halk Eğitim Merkezi'nde iki yıl süresince gittiği resim kursları sayesinde kendini eğitme fırsatı bulan Arslan'ın sergisi birden fazla anlam içeriyor. Arslan, resimle hem hastalığını yendi hem de yöre kadınları için örnek oldu.

Hastalığı resimle yendi, ilk sergisini Bursa'da açtı

İlkokul mezunu olan Halime Arslan, iki yılda hazırlandığı ilk sergisini Bursa'da açtı. "Ben hayallerimi çiziyorum" diyen 4 çocuk annesi Arslan, en büyük destekçisinin ailesi olduğunu vurguladı.

Panik atak hastalığını resim çizerek yenen Halime Arslan, enbursa.com'a resmin kendisi için ifade ettiği anlamı şu sözlerle anlattı:

"İlkokulda resimlerimi çok beğenirlerdi. Evde yapardım ama üzerine düşmezdim. 16 yaşında evlendim. Resimlerimi hissettiklerimi yaşamak istediklerimi düşünüp yapıyorum. Tüm sorunlarımı unutuyorum resim yaparak. Panik atak rahatsızlığım vardı. Resim yaparak aştım. Doktorum bana 'Halk Eğitim'e giti bir hobi edin' demişti. İlaçla aşamadık çünkü. Halk Eğitm'e başvuru yaptım ama 2 yıl beklemek zorunda kaldım. Halk Eğitim'le birlikte pekiştirdim resim çizmeyi."

"URFALI KADINLARIN SESİ OLMAK İSTİYORUM"

25 eserini Bursalıların beğenisine sunan Halime Arslan, "İlk karakalemle başladım ama çok sürmedi. Yağlı boyaya geçtim. Urfa'da benim gibi bayanların kendine güvenmelerini, bazı şeyleri aşmalarını, cesur olmalarını istiyorum. Ben kendimi tuvalde yansıttım onların da kendilerini yansıtacak bir şeyler bulmalarını istiyorum. Hayallerim büyük değil ama benim için çok büyük. Urfalı bayanların sesi olmak istiyorum. Onlar da ben gibi kendilerini ifade etsin" dedi.

"O YÖRENİN BAZI KADINLARINA ÖNCÜ OLACAK"

Serginin açılışına katılan Felsefe Profesörü Ahmet Arslan, sergiyi çok beğendiğini dile getirirken, "Benim için özel bir anlamı var bu serginin, ressamı benim yeğenimin eşi. Ben Urfalıyım. Bu serginin güzel bir hikayesi var aslında. Panik atak hastalığını resim yaparak yendi. Muhafazakar bir memlekette bir kadının resim yapması pek mümkün değil. Eşi destek oluyor. Bir şekilde bugünlere geliyor. O yörenin bazı kadınlara öncü olacaktır bu." diye konuştu.