Bursa
Çok Bulutlu
18.7°

Harekat için ABD'nin çekilmesi beklenecek

DÜNYA , 07 Ekim 2019 Pazartesi, 13:33

Amerikan ordusunun Tel Abyad ve Resulayn'daki iki gözlem noktasından çekildiği bildirildi. Türkiye'nin operasyon için ABD'nin çekilmesini bekleyeceği bildirildi.

Harekat için ABD'nin çekilmesi beklenecek

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon kararı sonrası ABD ve Suriyeli Kürtlerin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri SDG'den ardı ardına açıklamalar geldi.

ABD'li bir yetkili, SDG'yi Türkiye'nin operasyonu sırasında hiçbir yerde savunmayacakları konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

ABD'li yetkili, ABD ordusunun Tel Abyad ve Resulayn'daki iki gözlem noktasından çekildiğini de belirtti.

Bölgedeki diğer Amerikan askerlerin pozisyonlarını korudukları vurgulandı.

'TÜRKİYE OPERASYON İÇİN ABD'NİN ÇEKİLMESİNİ BEKLEYECEK'

Türkiye'nin harekat için ABD'nin bölgeden çekilmesini bekleyeceği, ABD'nin bölgeden çekilmesininde bir haftayı bulabileceğini bildirildi.

SDG: ABD GÜÇLERİ TÜRKİYE SINIRINDAKİ BÖLGEDEN ÇEKİLİYOR

ABD'nin Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapmayı planladığı operasyona yeşil ışık yakmasının ardından SDG'den de bir açıklama geldi.

Ana unsurunu YPG'nin oluşturduğu SDG, Amerikan güçlerinin, kendilerine verdiği sözleri yerine getirmeden Türkiye sınırındaki bölgeden çekildiğini söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a göre, SDG, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenleyeceği operasyonda kendilerini savunmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğini duyurdu.

DAEŞ TEHDİDİ

ABD'nin sözünü tutmadığının vurgulandığı açıklamada, bunun DAEŞ'le mücadeleye "büyük olumsuz" etki yapacağı iddia edildi.

ABD'li yetkililer, DAEŞ karşıtı mücadele toplantılarında, Suriye'de ele geçirdikleri yabancı DAEŞ'li ve ailelerinin toplam sayısının 10 bin civarında olduğunu kaydediyor. Bu kişilerin bir kısmı, ABD güçlerince Deyrizor'da üs olarak da kullanılan El Ömer petrol sahasında, diğer kısmı ise YPG/PKK, Kamışlı, Haseke, Malikiye, Tabka ve Rakka cezaevlerine tutuluyor.

Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Dünyaca ünlü Kaputaş Plajı martılara kaldı
Dünyaca ünlü Kaputaş Plajı martılara kaldı
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Bursa'da bir bayram günü
Bursa'da bir bayram günü