Bursa
Açık
31.6°

Hans Fallada'dan bir başyapıt: Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar

KÜLTÜR-SANAT , 17 Nisan 2020 Cuma, 14:03

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Ahmed Arpad'ın çevirisiyle Türkçeye kazandırılan usta Alman yazar Hans Fallada'nın Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar adlı romanı...

Hans Fallada'dan bir başyapıt: Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar

20. yüzyıl Alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Hans Fallada'nın, 1928 Almanya'sının fotoğrafını çeken Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar romanı, Büyük Buhran döneminde iyice yükselen vergilerin ateşlediği bir toplumsal ayaklanmayı ve bu durumu kullanan siyasi komployu konu alıyor. Fallada, Almanya'nın küçük bir kentinde yaşanan olaylar ışığında, ülkeyi adım adım Hitler'in ellerine bırakan koşulların, siyasiler, basın, işçi ve köylü temsilcileri sacayağında nasıl hazırlandığını, benzersiz bir gerçeklik duygusuyla dile getiriyor.

Fallada, "herkesin herkesle savaşını" anlatmakta o denli usta ki, o küçük kentte elbirliğiyle hazırlanan komplonun tüm aktörleri; basının siyasilerle işbirliği içinde olduğu, rakip gibi görünen gazetelerin el altından aynı patrona çalıştığı, böylece yapılan kontrollü muhalefetle kitlelerin öfkesinin yatıştırıldığı ya da tahrik edildiği, Nazilerin parti arkadaşlarından, Kızılların yoldaşlarından şüphelendiği bu güvensiz ve provokasyona açık ortam bugün de geçerliğini sürdürüyor.

KİTAPTAN BİR ALINTI

''Biliyor musunuz,' diye konuşuyor Gareis, 'insanlara kendinizi çok göstermeyeceksiniz. Sizi ne kadar az görürlerse, o kadar çok kafa yorarlar.''

HANS FALLADA KİMDİR?

Asıl adı Rudolf Wilhelm Friedrich Ditzen olan Hans Fallada, 21 Temmuz 1893 yılında Greiswald'da dünyaya gelmiştir. 1899 yılında babasının görevi nedeni ile Berlin'e taşınmışlar ve 1901 yılında burada okula başlamıştır.

Babasının Anayasa Mahkemesine atanması sonucu aile 1909 yılında Leipzing'e taşınır, 1911 yılında burada bir düelloda arkadaşını öldürür, tutuklanarak psikiyatri tedavisi gören Hans Fallada, bu olaydan sonra yaşamı boyunca uyuşturucu sorunuyla uğraşır.

Hans Fallada, 1914 yılında gönüllü olarak orduya yazılır ancak kısa bir süre sonra terhis edilir. Sonrasında ise 1920 yılında öz yaşam öyküsel özellikler taşıyan ilk romanı Der Junge Goedeschal'ı yayımlar.

Küçük insanların avukatı sayılan Hans Fallada, romanlarına kahraman olarak, çeşitli işlerde çalıştığı sırada tanıdığı halktan gelme kişileri seçmiş, yapıtlarında insanların yaşamını kimi zaman gerçekçi kimi zaman da mizahi bir dille yansıtmıştır.

Yapıtlarının bir kısmı ölümünden sonra yayımlanmış olan Hans Fallada 5 Şubat 1947 yılında Berlin de hayatını kaybetmiştir.