Bursa
Parçalı Bulutlu
enBursa Haber

Hakan Atilla davasında karar

GÜNCEL , 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 20:10

ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve bunlarla ilintili suçlardan New York'ta tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın davası karar çıktı.

Hakan Atilla davasında karar

Davaya bakan Yargıç Richard Berman, karar öncesi "32 ay hapis cezası vermeyi düşünüyorum. Sanığın tutuklu olduğu süre, cezadan düşürülecek" demişti. Karar da aynı yönde çıktı.

ABD Mahkemesi Atilla'ya 32 ay hapis cezası verdi. Atilla'nın hapis de geçirdiği 14 ay cezadan düşülecek. Böylece Atilla 1.5 yıl sonra cezaevinden çıkacak.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde yargılanan Attila, juri tarafından suçlu bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan İranlı Rıza Sarraf, 19 Mart 2016'da tutuklandı.

27 Mart 2017'ye giden Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da FBI tarafından New York JFK Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Atilla, tutuklanarak MCC Metropolitan Correctional Center Cezaevi'ne gönderildi.

Rıza Sarraf'ın tanık olmasının ardından dava, Hakan Atilla üzerinden yürütüldü.

Hakan Atilla, beş hafta süren duruşmaların sonunda juri tarafından kendisine yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulundu. Atilla, "kara para aklama" suçlamasından aklandı.

Hakan Atilla için 105 yıla kadar hapis cezası istendi. Atilla'nın avukatları ise 46-56 ay arasında hapis cezasının verilmesini önerdi.