Bursa
Dumanlı
24.5°
enBursa Haber

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN DİKKAT

SAĞLIK , 18 Haziran 2018 Pazartesi, 16:20

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesi ve tatil planlarının yapılmaya başlanmasıyla birlikte güneş kremi konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN DİKKAT

Altı aydan daha büyük olan herkes için güneş kremleri yalnızca sahile ya da havuz kenarına güneşlenmeye giderken değil, güneş ışınlarına maruz kalınan her an için oldukça önemli ve gerekli...

Özel Hayat Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Bayram Börekçi, yazı hissettiğimiz bu günlerde güneş kremi kullanımı ile ilgili merak edilenleri yanıtladı:

NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

 • Zararlı ışınlardan UVA, güneş yanıklarına, kırışıklık ve renk değişimi gibi cilt problemlerine neden olurken, UVB güneş yanıklarının oluşmasına sebebiyet verir ve cilt kanserine davetiye çıkarır.
 • Günlük hayatta daha çok 'koruma faktörü' olarak bilinen SPF, UVB ışınlarına karşı güneş kreminin ne oranda koruma sağlayacağını gösteren bir ölçüdür.
 • Örnek vermek gerekirse, eğer siz normalde 10 dakika güneşte kalmanızın ardından yanmaya başlıyorsanız, 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmanız ideal olarak güneşin altında yanmadan 150 dakika kalmanıza olanak sağlayacaktır.
 • Güneş kremini güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın.
 • Tüm vücudunuzu kaplamak için yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı güneş kremi kullanın ve bu konuda gerekli miktardan daha azını kullanmamaya özen gösterin.

"HİÇ BİR GÜNEŞ KREMİNİN ETKİSİ İKİ SAATTEN FAZLA SÜRMEZ"

Çok yüksek koruma faktörünün çok daha iyi bir koruma anlamına gelmez. Her ne kadar 30 koruma faktörlü bir ürünün yerine 60 ya da 75 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmak kulağa daha mantıklı bir tercihmiş gibi gelse de, durum aslında tam olarak böyle değildir. 15 koruma faktörlü bir güneş kreminin UVB ışınlarının yüzde 93'ünü, 30 koruma faktörlünün yüzde 97'sini, 50 koruma faktörlünün ise yüzde 98'ini önlediğini görürüz. Bu da aslında başka bir ifadeyle 15 koruma faktörlü bir ürünün 100 fotondan 7'sinin, 30 koruma faktörlü bir ürünün ise 3'ünün geçmesine izin verdiği anlamına gelir. Özetle 75 ya da 100 koruma faktörlü güneş kremleri 30 koruma faktörlü ürünlerden çok daha fazla koruma sağlıyormuş gibi bir izlenim yaratsa da, oran anlamında oldukça düşük farklılıklar ortaya koyarlar. Koruma faktörüne ilişkin aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken en önemli ayrıntı, derecesi her ne kadar yüksek olursa olsun hiçbir güneş kreminin yeniden uygulanmadığı sürece iki saatten fazla bir süre için etkisini sürdürmeyeceğidir.

KİMLER GÜNEŞ KREMİ KULLANMALI?

Altı aydan daha büyük olan herkes için güneş kremleri yalnızca sahile ya da havuz kenarına güneşlenmeye giderken değil, güneş ışınlarına maruz kalınan her an için oldukça önemli ve gereklidir. İç mekânlarda çalışanlar dahi, özellikle de cam kenarında oturuyorlarsa gün boyunca belirli aralıklarla ultraviyole ışınların etkisi altında bulunurlar. Camlar genel olarak UVB ışınlarına engel olsalar da UVA ışınları konusunda bu filtrelemeyi sağlamazlar.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIMINDA TÜYOLAR

 • Doğru güneş kremi seçimi konusu her ne kadar oldukça önemli olsa da, günlük ve düzenli olarak kullanmadığınızda cildinizi korumak anlamında pek yardımı olmayacaktır.
 • Kulak uçları, ayaklar ve bacak arkaları gibi vücudunuzun gözden kaçırılması muhtemel bölgelerini unutmayın.
 • Dudaklarınızda da güneş yanığı oluşabileceğinden UVA korumalı dudak kremi kullanın ve bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayın.
 • Cilt üzerindeki dayanıklılık süresine bağlı kalmaksızın güneş kremini vücudunuza en azından 2 saatte bir uygulayın ve sıklıkla terliyorsanız ya da ıslanıyorsanız bu süreyi daha kısa tutun.Güneş kreminin üzerindeki son kullanım tarihine dikkat edin. Bu tip ürünler zaman içerisinde etkililiğini kaybederler.
 • Yalnızca sıcak ve güneşli olduğunda değil, gün içerisinde dışarıda olduğunuz her an güneş kremi kullanın.
 • Bulutlu bir günde dahi yüzde 80'e kadar yeryüzüne ulaşabilen zararlı ultraviyole ışınların cildinize tüm kapalı hava koşullarına rağmen zarar vermesi mümkündür.