Bursa
Açık
19.3°

Gözler Merkez Bankası'nda

EKONOMİ , 24 Ekim 2019 Perşembe, 11:43

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda faiz kararını açıklayacak. Karar öncesi Borsa yükselişte, dolar ise sakin.

Gözler Merkez Bankası'nda

Suriye ve ABD cephesinden gelen haberlerle rahatlayan piyasanın gözü bugün Merkez Bankası'nda....

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

TCMB'nin faiz indirimine devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ekonomistlerin beklentileri ise 100 baz puanlık bir indirim yönünde.

Toplantı öncesinde dolar/TL 5,73, euro/TL 6, 39 seviyesinde seyrediyor. Son bir ayda Suriye'deki gelişmeler ve ABD yaptırımları ile 94 binin altına kadar gerilen BİST100 endeksi ise 100 bin bandının üzerinde.

İKİ TOPLANTIDA 750 BAZ PUAN DÜŞTÜ

Merkez, son iki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini toplam 750 baz puan indirerek yüzde 16,50'ye çekmişti.

ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 12,69

Bugünkü PPK toplantısı öncesinde 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 13,75; TCMB'nin beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması ise yüzde 12,69 seviyesinde bulunuyor.

FAİZ İNDİRİMİ DEVAM EDECEK Mİ?

Analistler, gerçekleşen enflasyon ve beklentilerindeki düşüş eğiliminin devam etmesi nedeniyle TCMB'nin faiz indirimlerini sürdüreceğini belirterek, bugünkü karar metninde, 12 Aralık'ta gerçekleştirilecek yılın son PPK toplantısı için yapılacak iletişimin takip edileceğini bildirdi.