Bursa
Açık
7.5°
enBursa Haber

Gergin annenin çocuğu az yiyor

SAĞLIK , 01 Haziran 2018 Cuma, 17:25

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Nazoğlu, annenin gergin ya da sinirli olmasının çocuğun beslenmesini olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Gergin annenin çocuğu az yiyor

Çocuğa yemek yedirmenin bir sanat olduğunu belirten Uzm. Dr. Süleyman Nazoğlu, sağlıklı çocukların yaklaşık 4'te 1'inde yeme sorunu olduğunu vurguladı.

Dr. Süleyman Nazoğlu, "Özellikle uygun olmayan yeme davranışı geliştikten sonra çözüm daha zor olacaktır. Araştırmalar beslenme sorunu olan çocukların annelerinin çocuklarına daha az konuşma yaptıkları, daha az temas ve duyusal uyarı verdikleri, daha az oyun oynadıklarını göstermiştir. Annenin veya besleyicinin gergin olması çocukta gerginliğe ve huzursuzluğa neden olabilmekte ve beslenmenin giderek daha zorlaşmasına, beslenmenin zor olması da anneyi daha fazla huzursuzluğa itmektedir. Annenin daha kızgın olması sonucunda çocuk beslenmeyi daha erken bırakabilmektedir" diye konuştu.

İştahsız çocuklar için öneriler:

  • Yemekle ilgilenmeyan, iştahsız bazı çocuklar çabuk doyarlar ve yerken dikkatleri çabuk dağılır. Genellikle 3-6 yaş grubundaki bu çocuklar beslenme öğün sayısı ve ara zamanı ayarlanmalıdır.
  • Üç ana öğün ve bir akşamüzeri beslenme yapılmalıdır.
  • Sunulan yemeğe 15 dakika içinde başlanmalı ve yemek süresi 20 dakika olmalıdır. Bu sürelere uyulmuyorsa, yemek kaldırılmalıdır.
  • Öğünler arası sadece su verilmeli, meyve suyu veya çocuğunuzun istediği besinler hazırlanmamalıdır.


Çocuğunuz eğer yemek seçiyorsa önce siz yiyin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Nazoğlu, ileri derecede yemek seçen çocuklar için tavsiyelerde bulunarak, "Besin küçük miktarlarda sunulmalı. Yemek önce anne ve babanın tabağına koyulmalı ve çocuğun 10-15 kez denemesi sağlanmalıdır. Besin çocuğun ulaşabileceği bir yere bırakılmalı. Aile besini tüketirken örnek olmalı. Bir besini tüketirken kusma veya öğürme oluyorsa ısrar edilmemeli. Yeni besin normal zamanlarda yediği besine eklenerek miktar yavaş yavaş artırılmalı. Aile sakin kalmalı" ifadelerini kullandı.