Bursa
Parçalı Bulutlu
18.9°

Gerçek tartışmayla ortaya çıktı

GÜNCEL , 28 Nisan 2019 Pazar, 10:17

Zonguldak'ta bir okul müdürünün sahte diplomayla 21 Yıl öğretmenlik yaptığı ortaya çıktı

Gerçek tartışmayla ortaya çıktı

Zonguldak'ta müdür olarak atandığı ortaokulda hizmetli ile yaşadığı tartışma nedeniyle müfettişin yaptığı inceleme, 21 yıllık öğretmenin diplomasının sahte olduğunu ortaya çıkardı.

Olay, 2017 yılında Kozlu ilçesi Kılıç Ortaokulu'nda müdür olarak görev yapan İsmail Y. ile hizmetli kadrosundaki personel arasında çıkan tartışmanın ardından okula gelen İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerince ortaya çıkarıldı. İsmail Y.'nin diplomasındaki mezun olduğu tarih ile diğer evraklardaki mezuniyet tarihinde farklılıklar tespit eden müfettişler, mezun olduğunu iddia ettiği Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'nden diplomanın aslını talep etti.

Üniversite, böyle bir öğrencinin kayıtlarında bulunmadığını belirten yazı gönderdi. Soruşturma kapsamında diplomanın sahte olduğunu tespit eden müfettişler, 1998 yılından beri öğretmenlik yapan İsmail Y.'yi açığa alarak, savcılığa ihbarda bulundu.

21 yıl boyunca çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yapan, teşekkür belgeleri de alan İsmail Y. hakkında 'resmi belgede sahtecilik' ve 'nitelikli dolandırıcılık' iddiasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, İsmail Y.'nin 21 boyunca memuriyetten kazandığı parayı da talep etti.