Bursa
Açık
24.3°
enBursa Haber

Gemlik'te kentsel dönüşüm nasıl olacak?

BURSA , 22 Nisan 2019 Pazartesi, 14:59

31 Mart yerel seçimlerinde Gemlik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Uğur Sertaslan, ilçe sakinlerinin "yamaçlara taşınmak" gibi bir talebi olmadığını belirterek, kentsel dönüşümün yerinde uygulanacağını söyledi. Sertaslan, "Kentsel dönüşüm mevcut alanlar içinde yapılacak. Biz planlama yapıp, kentsel dönüşümü inşa edecekler ile vatandaşı bir araya getireceğiz" dedi.

Gemlik'te kentsel dönüşüm nasıl olacak?

Gemlik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Uğur Sertaslan, OLAY TV'de yayınlanan Yaşama Dair programında Mustafa Özdal'ın kentsel dönüşüme ilişkin sorularını yanıtladı.

Belediyede kentsel dönüşüm birimi kurulacağını ve çalışmaların bilimsel olacağını kaydeden Sertaslan'ın açıklamaları şöyle:

- Gemlik'te kentsel dönüşüm nasıl yapılacak?

2012'den bu yana konuşuyoruz bu konuyu. Hep aynı şeyi söylüyorum, ortada bir proje yok. Alınmış bir siyasi karar var sadece. Gemliklilerin yamaçlara taşınma gibi bir isteği, bir derdi, bir beklentisi de yok. Evet doğru, Gemlik eski yapı stoklarının bolca yer aldığı, yaşam alanı olma özelliğini kaybetmiş mahallelerin bulunduğu bir yerleşim bölgesi. Daha iyisini hak ediyor insanlar. Yerinde dönüşümün çalışılması gerekir. Şimdi uygulama fırsatımız var. Kentsel dönüşüm birimini kuracağız. Bu birim önce yurttaşların kapısını çalacak ve 'bir şey yapmak istiyoruz ne diyorsunuz?' diye soracak. Daha sonra ilçede konut sayısı, mülk sahibi ve kiracı sayısı, konutların oda sayısı, mülk sahibi ve kiracıların yaşları, beklentileri, talepleriyle ilgili bir envarter çıkacak. Sonra bilim devreye girecek. Şehir planlaması, mimari, sosyoloji, inşaat mühendisliği bir araya gelecek ve bir sonuç çıkacak. Daha sonra yaptığımız çalışmayla yine vatandaşa gideceğiz ve kentsel dönüşümü kabul ettireceğiz. Kabul ettiklerinde başlayacağız.

- Cihatlı'nın üst kısımlarında devam eden konutları ne yapacaksınız?

O bölgede 1042 sosyal konut ihale edilmiş. Biraz kaynak yaratıp, akıl yürüterek o meseleyi de çözeceğiz. Orada konut satın alanlar rahat olsunlar, belediye değişti diye hiç kimse mağdur olmayacak.

- Gemlik'te yamaçlarda değil kent merkezinde dönüşüm yapacağınızı söylüyorsunuz.

Aynen öyle. Kimse yamaçlarda yaşamak istemiyor zaten. Bulunduğu yerde, sosyal çevre anlayışı, komşuluk hukuku içinde yaşamak istiyorlar ve mutlular. Sadece yaşam alanı olma özelliğini yitirmiş yerler var. Onlara daha güvenli yerlerde yaşamak gibi bir fırsat verirsek memnuniyetle kabul ederler.

- Peki kent merkezinde boş alan var mı?

Kentsel dönüşüm mevcut alanlar içinde yapılacak. Biz planlama yapıp, kentsel dönüşümü inşa edecekler ile vatandaşı bir araya getireceğiz.

- Yeni konutların ek maliyetini kim üstlenecek?

Bir maliyet çıkıp çıkmayacağı da belli değil. Nasıl bir envanter çıkacak, daha onu bile bilmiyoruz.

- Kat yükseliği gerekirse?

O da benim işim değil. Jeoloji mühendisleri ve inşaat mühendisleri söyleyecek bunu. Bilim ne diyorsa ona saygı duyarım. Kat yükseliği de olabilir, yeter ki yoğunluğu yaşam alanıyla buluşturabilirim.

- O halde Manastır bölgesine düşünülen Gemlik'in yamaçlara taşınması projesi iptal edilecek

Hayır Manastır'da öyle bir proje bile yok. Manastır'da Cumhuriyet Mahallesi üstünde kuzey planlaması var ki o da kronik bir sorun oldu. Büyükşehir Belediyesi'nde çok yakında onaylanacak. Orman vasfını yitirmiş alanların imara açılması da ayrı bir boyut. O alan kentsel dönüşümde altlık olarak kullanılmak kaydıyla devredildi. Yani aşağıda (kent merkezinde) bir ihtiyaç olması halinde kullanılacak. Yoksa yamaçlar imara açılsın ve 100 bin insan yaşasın gibi bir beklenti yok.