Bursa
Çok Bulutlu
21.7°

Gazilerin emeklilik hakkı da alındı!

EKONOMİ , 15 Ekim 2019 Salı, 16:47

Terörle mücadele gazilerinin engellilere sağlanan kolaylıktan yararlanarak emekli olma haklarının alındığı ortaya çıktı. Konu bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de dile getirildi.

Gazilerin emeklilik hakkı da alındı!

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Meclis Genel Kurulu'nda terörle mücadele gazilerinin emeklilik mağduriyetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Terörle mücadelede yaralanarak gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara devlet kurumlarında iş hakkı verildiğini hatırlatan Çelebi, şunları söyledi:

'GAZİLERİN ASKERLİK ÖNCESİ PRİMLERİ SİLİNDİ'

"Her malul gazi, aynı zamanda engelli bir vatandaşımız olduğundan 5510 sayılı Kanun'un 28'inci maddesi gereği engelli oranlarına göre devletimizin özürlü vatandaşlara sağladığı erken emeklilik hakkından yararlanmakta idi, ta ki 5510 sayılı Kanun'un 38'inci maddesi ve 6495 sayılı torba Kanun'un 80'inci maddesi çıkana kadar, bunlar yürürlüğe girene kadar. Bu kanunlardan sonra gazilerimizin askerlik ya da gazilik öncesi sigorta giriş ve primleri silinmiş, devletimizin engelli vatandaşlara sağladığı erken emeklilik hakları gazilerimizin elinden alınmıştır. Bu sebepten, gazilerin emeklilik durumları, ne kadar uzun kaybı olursa olsun, mecburi olarak 60'lı yaşlara kalmıştır."

'YANLIŞTAN DÖNÜN'

Hükümete çağrıda bulunan Çelebi, "Uğraşmadığınız bir gazilerimiz kalmıştı, ayıptır, bu yanlıştan dönün" dedi.