Bursa
Çok Bulutlu
12.5°

Futbolcular bu süreçte neler yapmalı?..İşin uzmanı açıklıyor...

BURSASPOR , 03 Nisan 2020 Cuma, 10:45

Futbol Atletik Performans Antrenörü Türker Kırpar, önemli konulara dikkat çekti.

Futbolcular bu süreçte neler yapmalı?..İşin uzmanı açıklıyor...

Futbol Atletik Performans Antrenörü deyince Bursa'da akla gelen ilk isimdir Türker Kırpar...Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Türker Hoca, futbola ara verilen bugünlerde oyuncularla bireysel antrenmanlara devam ediyor.

Peki, oyuncular kondisyon anlamında bu süreçten nasıl etkilenecek?

Sakatlık riskine karşı neler yapılması gerekir?

Sporcular bireysel anlamda neler yapmalı?

Bu sorunları cevabını aramak istedik ve işin uzmanına Türker Hoca'ya sorduk...

İşte Türker Kırpar'ın anlattıkları....

'Futbolda kuvvet ve dayanıklılık antrenmanları müsabakalar başlamadan önce yapılan 1.hazırlık dönemi ve 2.hazırlık dönemi olarak ikiye ayrılır. Bu iki dönem toplamda ortalama 8 hafta sürer. Maçlar başladığında ise 'müsabaka döneminde koruma' şeklinde devam ederek devre arasına girilir. Devre arası hazırlık dönemi ortalama 3 hafta sürer. 2.Müsabaka dönemi ise koruyucu çalışmalarla devam ederek lig sezonu son bulur.

Yeni sezon hazırlıkları için dinlenme dönemi, liglerin durumuna göre değişkenlik gösterse bile yaklaşık 6 Haftalık dönemi kapsar. Konuyu basit ve anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse; yukarıdaki dönemsel örnekleme bir futbol takımının yıllık antrenman planlama şeklidir. Futbolda kazanılmış biomotor özellikleriniz (dayanıklılık, kuvvet, sürat vb. ) sakatlık sonrası sahalardan uzak kalmak gibi durumlarda, ki şuan içinde bulunduğumuz olağan dışı durum da buna dahil, uzun süreli antrenmansız kalındığı için kayba uğrar.

Örnek vermek gerekirse kuvvet için küçük kas gruplarının hipertrofisi ( ör. Biceps Kası) 10 hafta sonrası istenilen seviyeye gelirken; büyük kas grupları ise ( ör. Quadriceps Ön Bacak Kası) 16 Hafta içinde istenilen performans değerlerine ulaşır. Fakat bu değerler 2 hafta gibi kısa bir sürede dahi belli bir kayıp yaşarken, ortalama 2,5-3 aylık bir ara verme durumunda ise yaklaşık %20-25 oranında bir düşüş yaşar. Aynı şeyleri dayanıklılık değerleri için de söyleyebiliriz.

Gelelim Ülkemizde şuan yaşanan duruma ;

15 Mart 2020 tarihinden buyana futbol ligleri yaklaşık 3 haftadır ara verilmiş durumdadır ve bu durum ne kadar daha böyle sürecek henüz belli değildir. Peki bu süreç içerisinde ev ortamında izole olmuş oyuncularımız form durumlarını nasıl koruyacak yada geliştirecek ?

Ben bir futbol antrenörü ve atletik performans uzmanı olarak, bu zamanı, müsabaka döneminin bittiği yani sezonun bittiği dönem gibi düşünüp; sezon sonu verilen 6 Haftalık dinlenme (Yenilenme Dönemi) gibi değerlendirirdim.

Yenilenme dönemlerinde sporcular bir yandan tatil yaparken diğer yandan vücudun biomotor özelliklerinden dayanıklılık, kuvvet, sürat , çabukluk ,koordinasyon gibi özelliklerini kaybetmemesi adına bireysel antrenmanlar yaparlar.

Ben de bu dönemde oyuncularımızın ev ortamındaki kısıtlı şartlarda, sakatlanma riskini en aza düşürerek bazı temel antrenmanlarına devam etmelerini tavsiye ediyorum. Bunlara örnek olarak kuvvet egzersizleri , hareketlilik antrenmanları (kas elastikiyetini arttırma), koşu bandımız var ise dayanıklılık antrenmanları ,küçük çaplı çabukluk ve çeviklik çalışmaları ve koordinasyon çalışmaları verilebilir.

Bunlar koruyucu ve tamamlayıcı çalışmalardır. Bir 'müsabaka hazırlık dönemi antrenmanı' değildir. Yani, içinde bulunduğumuz olağanüstü durum bitiminde TFF tarafından en az 6 haftalık 'takım ile hazırlık antrenman programı' yapılması için süre verilmelidir. Bu süre verilmediği taktirde oyuncuların sakatlanma riski çok daha fazla olacak ve gerekli takım performansı sağlanamayacaktır.

Normalleşme ciğerle başladı
Normalleşme ciğerle başladı
Bursa kaplıcalarında yeni dönem
Bursa kaplıcalarında yeni dönem
Bursa'da çarşı pazar seyirlik oldu
Bursa'da çarşı pazar seyirlik oldu
Yaz ve kış bir arada
Yaz ve kış bir arada