Bursa
Az Bulutlu
7.9°

Fransa uyarı yaptı

DÜNYA , 18 Nisan 2019 Perşembe, 12:22

Notre Dame Katedrali'nin onarımı için açılan bağış kampanyasında dolandırıcılar iş başında

Fransa uyarı yaptı

Fransa'nın başkenti Paris'in önemli sembollerinden Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangından sonra tarihi yapının yeniden onarımı için başlatılan yardım kampanyasına gelen bağışlar çığ gibi büyürken, yetkililer ülkede ve yurt dışında sahte hesaplarla para dolandırmaya çalışanlara karşı halkı uyardı.

Bağış alma konusunda hükümet tarafından yetkili kılınan dört kurumdan birisi olan Ulusal Kültürel Miras Fonu (Fondation du Patrimoine) yaptığı yazılı açıklamada, halkın yapmak istediği yardıma göz koyan sahte hesaplarla ilgili yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ihbar geldiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada telefon, mektup veya e-mail aracılığıyla sahte hesaplar açıldığı uyarısı yapıldı ve kurumun sağış aldığı adresler bir kez daha yinelendi.

Buna göre yardım yapmak isteyenlerin sadece internet üzerinden "don.fondation-patrimoine.org" adresine, SMS ile gönderilecek 5 Euro tutarındaki yardımlar için "DON au 92500 pour faire un don de 5 euros", facebook aracılığıyla ise "la Fondation du patrimoine" adresinden gönderilebilecek.

Kampanyanın başlamasından bu yana gelen yardımların 1 milyar euroyu bulduğu tahmin ediliyor.