Bursa
Açık
7.9°
enBursa Haber

Fransa'dan 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı

DÜNYA , 22 Kasım 2018 Perşembe, 22:37

Paris yönetimi, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı getirdi.

Fransa'dan 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle bağlantılı 18 Suudi vatandaşı hakkında seyahat yasakları da dahil olmak üzere yaptırımlar uyguladığını duyuran Fransa Dışişleri Bakanlığı, devam etmekte olan soruşturmanın seyrine bağlı olarak yaptırımların devam edebileceğin yönünde de uyarıda bulundu.

'ŞEFFAF VE KAPSAMLI BİR CEVAP BEKLİYORUZ'

'Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi, basın özgürlüğü ve en temel haklara karşı işlenmiş aşırı derecede vahim bir suçtur. Suudi yetkililerden bu cinayete dair şeffaf ve kapsamlı bir cevap bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ayrıca ciddi insan hakları ihlalleri olması durumunda Fransa'nın Avrupalı ortaklarıyla, "Avrupa Birliği'nin alması gerekecek yaptırımlar üzerine çalıştığı" bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, önceki gün Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Biz de bildiklerimizle hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız." demişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sözcü Yardımcısı Christopher Burger Federal Basın Merkezi'nde birkaç gün önce düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü bulunan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getirildiğini ifade etmişti.