Bursa
Çok Bulutlu
24.3°

Flaş iddia: Cemil Bayık öldürüldü mü?

GÜNCEL , 12 Ağustos 2020 Çarşamba, 00:41

Terör örgütü PKK'nın en üst kademesinde bulunanlardan biri olan terörist Cemil Bayık'ın TSK tarafından öldürüldüğü iddia ediliyor.

Flaş iddia: Cemil Bayık öldürüldü mü?

Barzani'nin haber sitesi ve Fransız Haber Ajansı, Türk Silahlı Kuvvetlerini'nin Irak'ta PKK'nın bombaladığını duyurdu. Bu toplantıda terörist elebaşı Cemil Bayık'ın öldürülüğü iddia edildi.

'TOPLANTIYA KATILACAĞI İSTİHBARATI VARDI'

AK Parti eski Milletvekili Şamil Tayyar, "Terörist Cemil Bayık'ın öldürüldüğü iddiası, ihtimal dahilinde ama kesin değil. Operasyon öncesi toplantıya katılacağı istihbaratı vardı, katılıp katılmadığı bilinmediği için öldüğü iddiası, teyite muhtaç. Sonuç ne olursa olsun gurur verici. Yiğitlerimizi kutluyorum" mesajını paylaştı.

ABDULLAH AĞAR'DAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, "Bazı arkadaşlar soruyorlar. "Ne yazık ki" ben de Cemil Bayık'ın etkisizLEŞtirildiğine dair teyitli bir bilgi yok arkadaşlar. Bir saha bilgisinde ise: İlgili SİHA akınında Sincar (Şengal) eski sorumlularından Hewal Agit'in etkisizLEŞtirildiğine dair bir bilgi var." dedi.

CEMİL BAYIK KİMDİR?

Cemil Bayık, 1955 yılında Elazığ'ın Keban ilçesinde doğdu. Terör örgütü PKK'nın kurucularından birisidir. Bunun yanında KCK grubunun da konsey üyeleri arasındadır. 1970 yılında Ankara Üniversitesi'nde eğitim gördüğü bir sırada Kemal Pir aracılığıyla Abdullah Öcalan'la tanışmıştır. 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen askeri darbe sırasında yurtdışına kaçtı. Suriye, Lübnan, Kuzey Irak'ta örgüt lehine çalışmalarda bulundu. Daha sonra terör örgütü PKK'nın başkanlık konseyine getirildi.

Öte yandan Bayık, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "en çok aranan teröristler" listesinde kırmızı bültenle aranmaktadır.