Bursa
Parçalı Bulutlu
31.7°

Fırat'ın doğusunda ilk ortak kara devriyesi başladı

GÜNCEL , 08 Eylül 2019 Pazar, 11:05

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri Unsurlarının Fırat'ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesi yapıldı. Yaklaşık 3 saat süren devriye görevinin ardından Türk birlikleri geri döndü. MSB'den yapılan açıklamada "ortak faaliyetlerin devam edeceği" bildirildi.

Fırat'ın doğusunda ilk ortak kara devriyesi başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge tesisi için başlattıkları ilk ortak kara devriyesi tamamlandı.

Güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ABD ile ortak kara devriyesi bu sabah saat 10.24'te başladı.

DEVRİYEDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımda, "Suriye'nin kuzeyinde, Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; ​TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA'ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı" denildi.

TSK'ya ait 6 zırhlı araç, Akçakale'den sınırı geçti ve 6 araçlık ABD kovoyu ile buluştu. Türk ve ABD askerleri, Telabyad kırsalında güneye doğru hareket etti.

İHA'ların da katıldığı devriye, yaklaşık 3 saat sürdü. Devriye faaliyetinde gözlem yapıldığı bildirildi.

İlk ortak kara devriyesinin tamamlanmasının ardından Türk birlikleri geri döndü. MSB'den yapılan açıklamada, "Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi için TSK ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesi planlandığı şekilde icra edildi" ifadeleri kullanıldı.

MSB'DEN YENİ AÇIKLAMA: DEVAM EDECEK

İlerleyen saatlerde MSB'den bir açıklama daha yapıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Fırat'ın doğusunda, teröristlerin çekilmesi ve Suriyelilerin dönmesi için (ABD ile) ortak faaliyetler gecikmeye meydan vermeden sürmektedir. Güvenli Bölgenin tesisinin takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla havadan ve karadan ortak devriyelere önümüzdeki günlerde devam edilecektir."

Daha önce ABD ile birlikte üç kez hava devriyesi yapılmıştı. YPG terör örgütüne ait siperler havadan tespit edilmişti.