Bursa
Açık
20°

FETÖ operasyonlarında 141 gözaltı

GÜNCEL , 18 Ağustos 2020 Salı, 10:06

Türkiye yeni güne FETÖ operasyonlarıyla başladı. Çok sayıda kentte düzenlenen operasyonlarda toplam 141 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı.

FETÖ operasyonlarında 141 gözaltı

Türkiye'nin dört bir yanında FETÖ'ye yönelik operasyonlar düzenlendi.

ANKESÖR OPERASYONU

İzmir merkezli 40 ilde yürütülen soruşturmada toplam 54 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonlarda şu ana kadar 30'u TSK'de aktif çalışan 11'i ihraç olmuş toplam 41 şüpheli yakalandı.

Zanlıların FETÖ silahlı terör örgütü içerisinde faaliyet gösteren mahrem imamlar tarafından ankesör/büfe telefonları ile arandıkları tespit edildi.

İSTANBUL MERKEZLİ 16 İLDE OPERASYON

İstanbul merkezli 16 ilde yapılan FETÖ operasyonunda ise 62 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyon devam ediyor.

HAVA KUVVETLERİNDE FETÖ OPERASYONU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 25 astsubay hakkında gözaltı kararı verdi. 21'i ihraç, 25 astsubaydan 18'ini gözaltına aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 21'i ihraç, 25 astsubaydan 18'i gözaltına alındı. Operasyon çerçevesinde yapılan çalışmalarda şüphelilerden bir kısmının örgüt içerisinde kod adı kullandıkları, astsubay okuluna örgüte ait evlerde hazırlandıkları, haklarında teşhiste bulunan ve etkin pişmanlıktan yararlanan şahısların beyanlarından tespit edildi.

Sınavı kazandıktan sonra astsubay okulunda mahrem imamlarca örgütsel faaliyetler için tekrar talimatlandırdıkları anlaşılan örgüt üyelerinin ikişer üçerlik küçük gruplar olarak mahrem imamlarca örgütsel içerikli toplantıların yapıldığı ve örgüt liderinin videoları izletilerek bağlılıklarının artırıldığı belirlendi. Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan gaybubet operasyonunda üçü hakim olan 7 şüpheliden 6'sında sahte ehliyet ve nüfus cüzdanları ele geçirildi. Firari şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların da İstihbarat Şube Müdürlüğü ile birlikte geniş çaplı olarak sürdürüldüğü kaydedildi.