Bursa
Çok Bulutlu
30.4°

FETÖ'nün Bursa'daki medya oyunları: Olay sonrası Nezir'in B planı

BURSA , 26 Haziran 2020 Cuma, 10:27

TMSF 7 Mart 2008 tarihinde Olay Medya'ya el koyduğunda grup bünyesinde gazete, radyo, tv, internet sitesi ve dergiler bulunuyordu. Birkaç ay sonra bir tv ve bir radyo kanalı daha Olay Medya tesislerinden yayın yapmaya başladı: Bursa TV ve Sancak FM... Peki bu nasıl oldu, sonrasında neler yaşandı? Nezir Asaroğlu'nun B planı nasıl işledi, nasıl bozuldu?

FETÖ'nün Bursa'daki medya oyunları: Olay sonrası Nezir'in B planı

Olay Medya'nın TMSF denetimine geçmesinden sonra kurum içindeki yayın organlarına bir TV ve bir radyo daha eklendi: Bursa TV ve Sancak FM...

Daha önce Bursa ve bölgesinde yayın yapmak için alınmış TV ve radyo lisansını satarak, kamuya gelir elde etmeyi amaçlayan TMSF, RTÜK ve diğer kurumlarla gerekli yazışmaları yaparak, Bursa TV ve Bursa Sancak FM'i kurdu.

Bursa TV ve Sancak FM'in yayın yapmak için ne teknik imkanları ne de fiziki imkanları vardı. İki yayın organını gözle görünür hale getirip ihaleye çıkarmak isteyen TMSF, Olay Medya'nın teknik desteğinden yararlandı. Bursa TV, Olay TV desteğiyle, Sancak FM de Olay FM desteğiyle yayın hayatına başlamış oldu. Bu durum Olay Medya içindeki geleceği belirsiz yöneticiler için de yeni bir fırsat anlamını taşıyordu.

TMSF, 2 Ağustos 2010 tarihinde Bursa TV/ Bursa FM Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün satışı için ihaleye çıktı. TMSF içindeki kaynaklarından Olay'daki sürecin Cavit Çağlar'a iadeye doğru ilerlediğini anlayan Asaroğlu ve arkadaşları yeni bir medya grubu için düğmeye bastı. İddialara göre, bu yeni oluşuma en büyük destek 15 Temmuz sonrası FETÖ davasında yargılanıp hüküm giyen dönemin Bursa Valisi Şahabettin Harput'tan geliyordu.

GERÇEK MEDYA KURULUYOR

TMSF ihalesine sadece RMB Radyo Televizyon Basın Yayıncılık Reklamcılık Sanayi ve Ticaret AŞ katıldı. İhale 570 bin TL teklif ile son buldu. İhale süreci RTÜK ve Rekabet Kurulu onaylarının gelmesinden sonra kesinleşti ve 1 Mart 2011'de Bursa TV ile Sancak FM, yeni sahibi RMB AŞ'ye teslim edildi. Bursa'da yeni bir medya grubu kurulmuştu ve adı da Gerçek Medya olmuştu. Bursa TV'nin adı aynı kaldı, Sancak FM'in adı Gerçek FM olarak değiştirildi. Grubun gazetesinin adı da Gerçek oldu. Yanına bir de A'sorty adlı magazin dergisi kondu. Tabii internet sitesi de unutulmadı.

OLAY'DAN GERÇEK'E GEÇİŞ

Bursa'da yeni bir medya grubu kurulmuştu, peki o grubu kim yönetecekti?

Gerçek Medya grubunun başında yine tanıdık isimler vardı. TMSF'nin Olay'a el koymasından sonra Bursa'yla tanışan Zakir Barutçu, İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni oldu. Meşhur Nezir Asaroğlu da Genel Koordinatör sıfatıyla Gerçek Medya'daydı.

33 ay boyunca TMSF içindeki FETÖ'cü bir grubun iradesiyle Olay'da kalan grup şimdi sıfırdan kurulan bir medya grubunun başına geçmişti. Temelleri henüz Olay'dayken atıldığı anlaşılan bu oluşumun en büyük destekçisinin de 15 Temmuz sonrası FETÖ davasında yargılanıp hüküm giyen dönemin Bursa Valisi Şahabettin Harput olduğu iddia ediliyordu.

HARPUT'TAN TAM DESTEK

Zira Harput, Bursa TV'nin 16 Kasım 2011'de yapılan açılış törenine de katılıyordu.

Harput, törende Bursa TV pastasını kesiyor, Bursa adını taşımanın zor olduğunu, ancak Bursa TV'nin bu adı şerefle taşıyacağını belirterek, şunları söylüyordu:

"Bir araştırmada vatandaşlara 'en çok yaşamak istediğiniz şehir hangisi' sorusu yöneltilmiş. Ve birinci sırada Bursa çıkmış. Tabi ki daha çok yol kat etmemiz gerekecek. Bunun için de medyanın gücüne ihtiyacımız var. Ben de Bursa Valisi olarak Bursa TV'ye gereken desteği vereceğim."

Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymadı. Bursa TV bir süre sonra el değiştirdi.

Bursa TV gibi Asaroğlu'nun genel koordinatörlüğündeki Gerçek gazetesinin de kaderi farklı olmadı.

23 BİN BASTI AMA...

Gerçek gazetesinin ilk sayısı 1 Nisan 2011'de yayınlandı. Gazete yayın hayatına 23 bin adet baskı yaparak başladı. "Her gün bir promosyon" hedefiyle yayınlanan gazete, hesap makinesi, boya kalemi, boyama kitabı gibi malzemeler dağıttı. Ama olmuyordu. Gazete ne kadar çok basılırsa basılsın o kadar az satılıyordu. İlan/reklam geliri de o ölçüdeydi.


Genel Koordinatör Asaroğlu, Olay Medya'yı mükemmel yönettiğini, tirajı 25 binlere taşıdığını anlatıyordu ama orası Olay'dı. Asaroğlu, Gerçek Medya'da gerçeklerle yüzleşmişti. Promosyonlar da işe yaramamış, Gerçek gazetesinin yayın hayatı bir yıl bile sürmemişti. Gazetenin kapısına Şubat 2012 ortalarında kilit vurulmuştu.

FETÖ'nün Olay'dan sonraki ikinci medya girişimi de akamete uğramıştı.