Bursa
Açık
31.1°

FETÖ davalarının avukatı enBursa'ya konuştu: Süreç hızlandı ama...

BURSA , 05 Temmuz 2020 Pazar, 22:19

FETÖ davalarının avukatı Mehmet Sarı, enBursa.com'da Türker Akıncı'nın konuğu oldu. Sarı, davalardaki son durumu değerlendirdi.

FETÖ davalarının avukatı enBursa'ya konuştu: Süreç hızlandı ama...

enBursa.com'da Türkiye'nin gündemi konuşulmaya devam ediyor. enBursa.com Yazarı Türker Akıncı'nın programına konuk olan Avukat Mehmet Sarı, FETÖ davalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

'SAVCILIKLARDAKİ DAVA TAKİP SÜREÇLERİ YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR'

Bundan sonra soruşturmalar kapsamında mahkemelerden daha etkin bir mücadele bekliyor musunuz sorusuna yanıt veren Mehmet Sarı, "Soruşturmalar kapsamında ciddi bir analiz süreçleri yürütülüyor. Bu sürecin yürütülmesinde biraz da aslında örgütsel tanımlamada yaşanan git-geller oldu. Ondan dolayı da bazı tartışmalar oldu. Yargıtay 16. Ceza Dairesi özellikle FETÖ üyeliği bağlamını daha somutlaştırması biraz da yerel mahkemelerin işini kolaylaştırdı. Savcılıklardaki dava takip süreçleri aslında yoğun şekilde devam ediyor. Bunu belirtebilirim. Yargı sistematiğinin içerisine girince oradaki dava süreçleri içerisinde bazı problemler var. O problemlere net bir dava türü üretme imkanı olmadığından kaynaklanıyor. Buralarda biraz daha hakim, savcı, kamu adına bu anlamda görev ifa eden hukukçuların daha yoğunluklu ve fedakar çalışması gerçekleşeceğini ve bu notkada ciddi bir insiyatifin alınması gerektiğini ifade edebilirim." dedi.

15 TEMMUZ DAVALARINDAKİ SON DURUM

Darbe davalarında izlenen yolun süreci hızlandırdığını belirten Sarı, "Kalkışma davalarında önemli bir merhale bitti. Türkiye'nin tamamında açılan dosyalar 296 olması lazım. Açılan kalkışma davalarının hepsi karara bağlandı. Sadece bozma, Yargıtay bozması ve istinaf geri çevirmelerinden dolayı diğer kısımlar var. Oralar açısından davalar sürüyor. Ayrılan dosyalar var. Yalova'dan intikal öğreden öğrencilerin dosyalar iki, üç şeklinde ayrıldığı için ayrılan dosya olarak devam ediyor. Birkaç dosya da bozularak geri geldi. Onların da şu an itibariyle yerel mahkemedeki süreçleri başladı. Kalkışma davalarında iyi bir sınav verdi yargı onu söyleyeyim. Balyoz, Ergenekon gibi davaları tek bir dosyaya indirgemedi. Her kalkışma yeri ayrı bir yerin konusu oldu. Bu da hem sanık hem de mağdur sayısının daha sınırlı bir kitleyle muhatap olundu. Davaların daha hızlı ilerlemesine sebebiyet verdi. Ergenekon davası özellikle geniş kitlelere dahil edildiği, 20 bin sayfalık iddianamelerin olduğu sürece evrildiği için orada büyük bir problem oluştu. Neticesinde hiç hak etmeyen mağdurların oluştuğu davalara sebebiyet verdi. Hedefte oymuş zaten, ortaya çıkan netice itibariyle. Bunlardan iyi bir ders çıkararak önemli bir aşamayı tükettiğini açıkça ifade edebilirim." şeklinde konuştu.