Bursa
Çok Bulutlu
24.1°
enBursa Haber

Fay hatları küçük sarsıntılarla neyi haber veriyor?

BURSA , 11 Ocak 2019 Cuma, 20:11

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, akşam saatlerinde meydana gelen 3.8 büyüküğündeki depremi enbursa.com'a değerlendirdi.

Fay hatları küçük sarsıntılarla neyi haber veriyor?

Bursa ve çevresinde son 45 gün içinde vatandaşların da hissettiği 6 deprem meydana geldiğini hatırlatan Engin Er, bu akşamki depremin de öncekilerden farklı olmadığını söyledi.

'BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ'

Kamuoyunda bu tür depremlerle "enerjinin açığa çıktığı ve daha büyük bir deprem riskinin azaldığı" yönünde "yanlış" bir algı olduğunu belirten Er, "Aksine bu büyüklükte depremler gerilimin bir noktadan başka bir noktaya taşınması anlamına geliyor. Dolayısıyla 'enerji azalıyor' gibi bir düşünce doğru değil. Aksine bu depremler, 1855 depremini yaşamış bir Bursa için 7 büyüklüğünde bir depremin habercisidir. Fay hatları daha büyük bir deprem konusunda hepimizi uyarıyor" diye konuştu.

1999 depreminin ardından deprem konusunda kamuoyunda oluşan bilincin giderek azaldığını savunan Engin Er, "Deprem çantalarımızı, düdüklerimizi, bisküvilerimizi hazırlamıştık o dönem. Ama sonra hepsini unuttuk. Deprem anında neler yapılması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz" dedi.

Devletin deprem sonrası yapılması gerekenler konusunda ciddi bir hazırlık içinde olduğuna inandığını belirten Er, ancak deprem öncesi yapılması gerekenler konusunda iyi bri sınav verilmediğini kaydetti. Er, doğal afetler konusunun 1/100.000'lik planlarla yer alması gerektiğini kaydetti. Özellikle yerel yöçn