Bursa
Parçalı Bulutlu
19.5°

Fauci'den aşı yorumu: Talihsiz bir durum

DÜNYA , 09 Eylül 2020 Çarşamba, 21:10

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren AstraZeneca'nın klinik deneylerini durdurmasına ilişkin ilgili bir değerlendirme yaptı.

Fauci'den aşı yorumu: Talihsiz bir durum

Doktor Fauci, AstraZeneca'nın deneysel corona virüs aşısının küresel denemelerini durdurma kararının talihsiz olduğunu ancak aşı geliştirme sürecinde alışılmadık bir güvenlik önlemi olmadığını söyledi.

"DAHA FAZLA ARAŞTIRMA YAPMALARI GEREKİYOR"

Fauci, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada "Bu durum klinik deneylerde uygulanan emniyet valflerinden biri, bu yüzden bunun olması talihsiz bir durum. Umarım, AstraZeneca sorunu çözerek deneylerin geri kalanına devam edebilir. Şu an için daha fazla araştırmaya ihtiyaçları var" dedi.

DSÖ: GÜVENLİK HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR

Dünya Sağlık Örgütü'tünden (DSÖ) konuyla ilgili yapılan açıklamada ise AstraZeneca'nın yan etkiler için duyulan endişeler nedeniyle klinik deneyleri geçici olarak durdurmasına ilişkin, "İleriye yönelik Covid-19 tedavisi için bir aşının güvenliği her şeyden öne gelir"denilmişti.

Oxford Üniversitesi ile aşı çalışmalarına devam eden AstraZeneca, sabah saatlerinde klinik denemelerde bir katılımcının rahatsızlanmasının ardından, rutin prosedürün uygulanarak aşının denemelerine ara verildiğini açıklamıştı.