Bursa
Parçalı Bulutlu
22.2°

Faturada doğalgaz yangını!

EKONOMİ , 20 Ocak 2020 Pazartesi, 07:27

Başta gıda fiyatları olmak üzere hayat pahalılığıyla mücadele eden vatandaşlar, şimdi de doğalgaz faturaları ile mücadele ediyor.

Faturada doğalgaz yangını!

Havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için doğalgaz kullanan vatandaşlar gelen faturalarla şok oldu. Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre aralık ve ocak aylarına ait faturaların yüksek gelmesi, vatandaşı kelimenin tam anlamıyla isyan ettirdi.

SOSYAL MEDYADA İSYAN

Sosyal medyada isyanını dile getiren vatandaşlar faturalarını paylaşıp, çalışana ve emekliye yüzde 5 zam verildiğini hatırlatarak, doğalgaza en az yüzde 30 zam yapıldığını belirtti. Bazı vatandaşlar ise faturaların 2 katına çıkmasına rağmen ısınamadıklarını vurgulayarak, "Isınmak artık lüks oldu" dedi. Sosyal medyada doğalgaz faturalarını paylaşan vatandaşlar, KDV tutarlarının da yüksek olduğuna dikkat çektiler. 800 TL fatura gelen bir vatandaş, 130 TL'lik KDV ödediğini belirterek "Donarak ölelim biz" ifadelerini kullandı. Geçen yıl ağustos ayında doğalgaza yüzde 14.97 ve eylül ayında yüzde 14.90 oranlarında zam yapılmıştı. Böylece 2019'da yapılan toplam zam oranı yüzde 32.1'e çıkmıştı. 2018'de de yapılan yaklaşık yüzde 30'luk zamla birlikte, son 2 yılda doğalgazdaki fiyat artışı yüzde 65'i geçti.