Bursa
Açık
32.5°

EYTSYDD Başkan Yardımcısı, Vedat Bilgin ile yapılan görüşmeyi anlattı

GÜNCEL , 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:42

Ankara Tandoğan'daki miting öncesi Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu tarafından Çankaya Köşkü'ne davet edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) yöneticileri, başta EYT olmak üzere ABO, GSS ve çalışma hayatında yaşanan diğer sorunları anlattı. Görüşmeye ilişkin olarak enbursa.com'un sorularını yanıtlayan EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı, "Sorunların 3 aşamalı olarak değerlendirileceği söylendi" ifadelerini kullandı.

EYTSYDD Başkan Yardımcısı, Vedat Bilgin ile yapılan görüşmeyi anlattı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nce (EYTSYDD) Ankara Tandoğan'da düzenlenen mitingin sunumunu üstlenen EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı, mitingin ardından enbursa.com'un sorularını yanıtladı.

"Sahneden meydan nasıl görünüyordu?" sorusuna "Çok harikaydı" yanıtını veren Avcı, EYT'lilerin büyük bir hak mücadelesi verdiğini söyledi.

O GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

Sadece EYT değil, çalışma hayatında yaşanan bütün mağduriyetlerin son bulması için mücadele ettiklerini kaydeden Avcı, EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi de anlattı.

EYT BAŞKANI ÖZÜPAK'TAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Avcı, şunları söyledi:

'ÇANKAYA KÖŞKÜ'NE DAVET EDİLDİK'

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Sosyal Politikalar Kurulu'na bizlerle ilgili bir rapor hazırlanması talimatı vermiş. Bizler Çankaya Köşkü'ne davet edildik. Orada sorunlarımızı bizden dinlediler. 4447 sayılı yasayla yaşanan EYT mağduriyetini, 5510 sayılı yasayla getirilen aylık bağlama oranlarının düşürülmesini, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili sorunları, prim gün süresi dolduğu halde var olan bekleme süresinde yaşanan maaş düşüşlerini, bütün bunların toplamda büyük bir sıkıntı yaşattığını, prim çok ödendiği halde maaşların düşmesinin hiçbir hukuk düzeninde kabul edilecek bir anlayış olmadığını, kendilerine ilettik.

3 AŞAMALI DEĞERLENDİRME

Bize söyledikleri şuydu: Bunların 3 aşamalı olarak değerlendirilmesi gerektiği... Ama biz orada talebimizi yineledik. Bizim dediğimiz şuydu: Eğer 4447 sayılı yasayı geçmişte olduğu hale çevirirseniz yaşanan bu mağduriyetler ortadan kalkacaktır. Bizim talebimiz bu. Bizler yaşadığımız mağduriyetin bir an önce bitirilmesini istiyoruz.

İYİ PARTİ'DEN EYT AÇIKLAMASI

Bununla ilgili mücadelemizi ve kararlılığımızı ortaya koymaya devam edeceğiz. Federasyonlaşma kararı aldıktan sonra 11 derneğimiz kuruldu. Bunların tamamlanmasıyla birlikte bir genel kurul yapıp federasyon olacağız ve mücadeleyi daha da yükselterek devam ettireceğiz."