Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber

EYT yine Meclis gündeminde

GÜNCEL , 11 Temmuz 2019 Perşembe, 14:07

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Meclis'te, özellikle de muhalefet tarafından gündemde tutuluyor. EYT'yi Meclis gündemine getiren son isim CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen oldu.

EYT yine Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili; Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Meclis'te yaptığı konuşmada, iktidarı eleştirdi.

EYT'yi de gündeme taşıyan Başevirgen, vatandaşın Hazine'ye çalılır hale geldiğini söyledi. Başevirgen, şunları söyledi:

'EYT SEÇİM VAADİ OLARAK KALDI'

"Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçtiğimiz son bir yılda Meclisten çıkan bütün kanunlar vatandaşın üzerinden devletin cebini doldurdu. Vatandaş kendi için değil, AK PARTİ eliyle boşaltılan Hazine için çalışır hâle geldi. Her türlü vergi yükünün altında ezildi, Hazineye para bulunacak diye sadece vatandaşın vergisi değil, BOTAŞ, Türk Hava Yolları, Millî Piyango, PTT, TÜRKSAT, Borsa İstanbul gibi dev sermayeli şirketler de kamu yatırımlarına kaynak sağlayacağı gerekçesiyle Varlık Fonu adı verilen denetimsiz bir yapıya devredildi. Hükûmet fon adı altında nereye aktarıldığı belli olmayan bir kaynak bolluğuna kavuştu. EYT mağdurları, görevlerine atanmayı bekleyen KPSS ve 3600 ek gösterge mağdurları, işsizler hep birer seçim vadi olarak kaldı. Vatandaşın refahı için kullanılmadığı açık olan bu fondaki paraları nereye harcadınız? O da yetmedi, şimdi de devletin kefen parası denilen yedek akçeye göz diktiniz."