Bursa
Açık
16.2°

EYT yine Meclis gündeminde

EKONOMİ , 22 Temmuz 2020 Çarşamba, 12:10

Tatil öncesi çalışmalarını sürdüren Meclis Genel Kurulunda EYT sorunu dile getirilmeye devam ediyor. CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, "EYT'lisi, işsizi geçim sıkıntısı yüzünden tükenmiş durumda" dedi.

EYT yine Meclis gündeminde

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada EYT'yi gündeme getirdi. Kaplan'ın açıklamaları şöyleydi:

"...esnafından sanayicisine, çiftçisinden öğrencisine, emeklisinden memuruna kadar her kesim ve her sektör ciddi anlamda ekonomik bunalım yaşıyor. Esnafımız kan ağlıyor; aylardır kapalı olan iş yerlerinin kira ve faturaları altında ezilmiş, kepenk açamayacak durumda. Sanayicimiz kan ağlıyor, YEKDEM ücretlerinin altında ezilmiş durumda. Çiftçimiz kan ağlıyor; girdi maliyetleri almış başını gitmiş, mahsulünü topraktan kaldıramayacak durumda. Vatandaşımız kan ağlıyor; kirası, faturası, kredisi ödenemeyecek durumda. Geçim sıkıntısı nedeniyle boşanmalar arttı, icra dosyaları arttı, intiharlar arttı. Artık memuru, emeklisi, öğrencisi, dar gelirli vatandaşı, EYT'lisi, işsizi geçim sıkıntısı yüzünden tükenmiş durumda. Ülke olarak büyük bir sınav verdiğimiz şu günlerde pandemiyle birlikte yerli üretimin ne denli önemli olduğunu görmüş olduk. Çiftçilerimizin üretime devam etmesi alın terinin karşılığı alması ve mahsullerinin tarlalarından kaldırması için tohum hibesi yetmez. Mazot, ilaç, gübre desteği de verilmelidir. Fıstık hasadı zamanı yaklaşmakta ve henüz bir taban fiyatı belirlenmediği için çiftçilerimiz zor durumda kalmaktadır. Üreticinin elinden çıktıktan sonra fıstık fiyatı artmakta, kazanan üretici değil aracı olmaktadır. Acilen fıstık taban fiyatı belirlenmeli, çiftçilerimiz mağdur edilmemelidir."

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü de "EYT'lilerin AKP'ye takılmasının önüne geçilmesi sorunların çözülmesi için önemlidir. Herkese iş, işsizlere gelir güvencesi sağlamak bizlerin görevidir. Bunun için çalışmalıyız, bunun için bir planlama yapmalıyız" diye konuştu.