Bursa
Dumanlı
24.5°
enBursa Haber

'EYT'yi çıkarmadan nereye gidiyorsunuz?'

GÜNCEL , 11 Temmuz 2019 Perşembe, 08:56

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) siyaset gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Meclis'in tatile girmeye hazırlanması üzerine ana muhalefet sosyal medyadan atağa geçti. Muhalefet milletvekilleri başta EYT olmak üzere çalışan kesimin beklediği yasal düzenlemeleri hatırlattış.

'EYT'yi çıkarmadan nereye gidiyorsunuz?'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "EYT'liler haklarını mutlaka alacaklardır" mesajını paylaştı.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, EYT'nin Cumhurbaşkanı'nın da katıldığı Hak-İş Genel Kurulu'ndan da gündeme geldiğini hatırlattı. Sertel, şöyle dedi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gözlerinin içine baka baka emeklilikte yaşa takılanlar için çözüm üretilmelidir" diyen Hak İş Başkanı Mahmut Aslan'a teşekkür ediyorum. Biz de söylüyoruz ancak duvara çarpıp geri dönüyor. Kibir iktidarı ve başı EYT'lilerin acısını anlamıyor."

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ise "#NereyeGidiyorsunuz" etiketiyle yaptığı paylaşımda, Meclis'in tatile girmeye hazırlandığını hatırlatarak, "Yargı reformu, af, EYT, 3600 vatandaşlarımızın çözüm bekleyen sorunlarını çözmeden tatile girmek adil değil." diye konuştu.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da Meclis Genel Kurulu'ndan önceki gün yaşanan tartışmaları hatırlattı. Akar, "1 yıl önce EYT'lere, Af bekleyenlere, 3600 ek göstergeye seçim sonrası yasa çıkaracağız diyenler şimdi Ekim' e kadar Meclisi kapatacağız diyor. Bunu hatırlatan Grup Bşkvekilimiz Özgür Özel'e saldırıyor. Buyurun 1 hafta da bu sözlerinizi tutun biz de destek verip alkışlayalım." mesajını paylaştı.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da Meclis'ten yaptığı paylaşımda, "TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kanun teklifi görüşmelerinde ikinci günü geride bıraktık. Umutla #AfYasası'nı ve #EYT'yi bekleyen milyonlarca vatandaşımızın duygularıyla oynamanıza izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Akar, ikinci mesajında da "Yargı Reformu, EYT, AF 3600 Ek Gösterge SORUNLARI VE SÖZLERİNİZ OLDUĞU GİBİ DURURKEN, MECLİSE GETİRDİĞİNİZ VE MİLLETE YENİ VERGİ YÜKLERİ YIKIP #NereyeGidiyorsunuz" diye sordu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmek, tartışmak gerek. Bu soruna bir an önce adil bir çözüm bulunmasını diliyorum" dedi.