Bursa
Çok Bulutlu
11.7°

'EYT'yi 1 Ekim'de Meclis'e taşıyacağız'

GÜNCEL , 31 Ağustos 2019 Cumartesi, 14:00

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bir yandan 8 Eylül'de Ankara'da yapılacak mitinge hazırlanırken, bir yandan da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni döneme başlamasını bekliyor. EYT'lilerin sadaka değil, gasp edilmiş haklarını istediğini söyleyen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "1 Ekim'de Meclis açılacak. Nerede mağduriyet varsa onları gündeme taşıyacağız. Onlardan biri de EYT." dedi.

'EYT'yi 1 Ekim'de Meclis'e taşıyacağız'

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, KRT'de yayınlanan Başkent Gündemi programında EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Barut'un açıklamaları şöyle:

'SADAKA DEĞİL HAKLARINI İSTİYORLAR'

"Emeklilikte yaşa takılanlar diyor ki 'Biz siyaset yapmıyoruz, sadece gerçekleri söylüyoruz, kimseden sadaka da istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz.' 1999'da çıkarılan bir yasanın geriye işletilmesiyle mağdur olan insanlar. Bunu fazlalık olarak gören var, çift dikişi diyen var, türedi diyenler var. Biz de diyoruz ki 'EYT'liler bu ülkeye hizmet etmiş vatandaşlarımızdır, oldukça da sayıları fazladır. Haklarını istiyorlar, gasp ewdilen haklarını istiyorlar. Öyle bir durumdaki EYT'liler, devlet 'Gençsin' diyor, özel sektöre gidiyorlar 'Yaşlısın' diyor; öyle bir arada derece kalmış durumdalar.

'HER PARTİNİN EYT SÖZÜ VAR'

Biz bunu CHP grubu olarak da kişisel olarak da gündeme getirdik. Ne zaman toplum menfaatine bir teklif muhalefet partileri tarafından gündeme getirilse, örneğin; Çorlu'daki tren kazası, örneğin; fındıkla ilgili önerge; örneğin FETÖ'yle ilgili bir önerge... Muhalefet verince reddediliyor. Genel Başkanımız da söyledi: 'Getirin EYT'nin kanun teklifini, 3600'ü... biz destekleyelim. EYT'lilerin sayısı belli değil, ama her partinin 24 Haziran seçimleri öncesi beyannamelerinde EYT'lilerle ilgili sözü var. Herkes alanlarda seçmene gittiğinde EYT'lilerle başlıyordu. 'Sözümüz söz Meclis'e geldiğimizde bunu çözeceğiz' dediler. Konu birkaç kez Meclis'te gündeme geldi. Benim teklifim de geldi, Ömer Fethi Gürer'in teklifi de geldi, Özkan Yalım'ın, İYİ Partililerin teklifi geldi.

'KANGREN HALİNE GELMİŞ'

Sonuç olarak çözülmesi gereken bir durum. Kangren haline gelmiş. Siyaset yapmıyoruz, hakkımızı arıyoruz diyorlar. Biz de onların hakkına destek çıkıyoruz. Bize de 'Siyaset yapıyor' diyenler. Aksine onların duyuramadıklarını seslerine aracı olmaya çalışıyoruz. 1 Ekim'de Meclis açılacak. Nerede mağduriyet varsa onları gündeme taşıyacağız. Onlardan biri de EYT."