Bursa
Dumanlı
11.2°

EYT'ye çözüm başka hangi sorunları çözer?

EKONOMİ , 19 Eylül 2019 Perşembe, 13:50

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un hazırlandığı ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) tarafından Cumhurbaşkanlığına sunulan EYT raporunda çarpıcı öneriler yer aldı. Rapora göre, EYT sorununa çözün getirilmesi çalışma hayatındaki başka sorunların da çözülmesini sağlayabilir.

EYT'ye çözüm başka hangi sorunları çözer?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan "Halkın Çalışma Hayatında Beklentileri" başlıklı raporu, EYTSYDD yönetimi tarafından Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'e 5 Eylül'deki görüşme sırasında sunuldu.

EYT'lilerin sayısı ve maliyeti konusunda net ifadelerin yer aldığı raporda Erdursun, EYT konusunun başka sorunları da çözebileceğini belirtti.

'İŞSİZ SAYISI İLE EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLARIN SAYISI AYNI'

EYT sorununa getirilecek çözümle birlikte emekli olanların çalışma hayatından çıkarılmasının amaçlanması gerektiğini kaydeden Erdursun, "Ülkemizde 4 milyon 202 bin işsiz varken, emekli olup çalışanların ya da iş arayanların toplam sayısı yaklaşık olarak 4 milyon 500 bin. İşsizlik bu kadar artmışken düşük emekli maaşları ile geçinemeyenler çalışmak zorunda ve her geçen gün de çalışmaya devam edecektir" dedi.

'EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENMELİ'

EYT'lilerin emeklilik hakkına kavuşmasıyla birlikte "intibak ya da seyyanen zam ile en düşük emekli maaşının da asgari ücret düzeyine yükseltilmesi" gerektiğini kaydeden Erdursun, emeklilerin dolaylı vergilerle maaşlarının bir kısmını devlete geri ödediğini hatırlatarak, "Emekli olanların çalışma hayatından çıkması amaçlanmalıdır. Emekli olanlar çalışma hayatından çıktıklarında işsizlere iş imkanı doğacaktır." ifadelerini kullandı.

2000 YILI İTİBARİYLE EYT'Lİ SAYISI

Erdursun, rapordunda EYT'li sayısını 1 Eylül 2019 itibariyle 5 milyon 404 bin 924 kişi. olarak açıklamıştı.

EYT RAPORUNUN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EYT'LİLERİN EMEKLİLİĞİ EN AZ 10 YIL SÜRECEK