Bursa
Açık
32.5°

EYT yasası çıkar mı? Asgari ücret ne kadar olacak?

EKONOMİ , 04 Aralık 2019 Çarşamba, 16:18

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, enBursa.com'da yayınlanan Enkafe programında Esat Kaplan'ın konuğu oldu. Erdursun, merakla beklenen asgari ücret ve emeklilikte yaşa takılanlar konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

EYT yasası çıkar mı? Asgari ücret ne kadar olacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve enBursa.com Yazarı Özgür Erdursun, Enkafe programında Esat Kaplan'ın sorularını yanıtladı.

'ASGARİ ÜCRET 2 BİN 450 LİRA OLUR'

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak 2020 yılı rakamı merakla beklenirken bir tahminde bulunan Erdursun, asgari ücretin büyük olasılıkla AGİ dahil 2 bin 450 lira düzeyinde olacağını söyledi. Rakamın yüzde 22.58'lik yeniden değerleme oranıyla zaten üç aşağı beş yukarı belli olduğunu belirten Erdursun, mevcut asgari ücret sisteminden ne işçinin ne de işverenin memnun olduğunu kaydetti.

İşçi açısından asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını ifade eden Erdursun, işverene maliyetinin ise iki katı olduğunu hatırlattı.

'SİYASETÇİLER EYT'Yİ BİLMİYOR'

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki son gelişmeleri de yorumlayan Erdursun, Türkiye'de ayda 32-35 bin kişinin, yılda 400 binden fazla kişinin emekli olduğunu belirterek, "EYT'liler bir gecede ellerinden alınan haklarını istiyor" dedi.

EYT konusunu pek çok siyasetçinin bilmediğini ya da yanlış bildiğini savunan Erdursun, konunun bir seçim malzemesi olarak kullanılmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Erdursun, Türkiye'nin muhtemelen 2020 sonbaharında bir erken seçim yaşayabileceğini kaydetti.