Bursa
Açık
25.4°

'EYT ülkemize kazanç sağlayacak'

GÜNCEL , 08 Ocak 2020 Çarşamba, 00:49

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Manisa Şube Başkanı ve EYT Manisa Şubesi Genel Sekreteri Şerafettin Vardar, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

'EYT ülkemize kazanç sağlayacak'

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Manisa Şube Başkanı Şerafettin Vardar, emeklilikte yaşa takılanları detaylıca anlattı.

'TÜRKİYE'NİN EKONOMOSİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ'

Vardar, "Biz alacağımız parayla alışveriş yapacağız, borçlarımızı kapatacağız. Avrupa'daki gibi Dünyayı dolaşmayacağız. Aldığımız maaşla Türkiye'den dışarı çıkamayacağız. Yine Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağız. Bizler yük olmanın tam aksine ülkemize kazanç sağlayacağız" dedi.

"MAÇIN ORTASINDA KURAL DEĞİŞTİ"

Emeklilikte yaşa takılanların ne olduğu ve kimleri kapsadığı hakkında bilgi veren Pekkaraca, "8 Eylül 1999 yılı öncesi çıkarılmış kanunla erkeklerde 25 yıl kadınlarda 20 yıl ve 5 bin prim gününü dolduran herkesin sosyal güvenlik kurumuyla yapmış olduğu bir anlaşma var. Bu anlaşmada benim gibi 94 yılında işe giren birisine 2019 yılında emekli olacaksın dediler. Bizler işe girerken devlet ile böyle bir anlaşma imzaladık. Ama biz maça girmişken maçın ortasında kuralı değiştirdiler" dedi.

2015'TE KURULAN DERNEK ÇALIŞMALARI 2018'DE HIZLANDI

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin ilk olarak 2015 yılında kurulduğunu belirten Pekkaraca, "Kurulan derneğimizde Gönül Boran Özüpak başkanımızın da müthiş çabalarıyla bu derneğin kurulumu sağlandı. 2018 yılına kadar durağan olan dernek çalışmaları 2018 yılı itibariyle bu konuyla ilgili haksızlıkların giderek arttığını görerek hızlandırmayı düşündük. Bununla ilgili 2018 yılında Gönül başkanımız önderliğinde bu derneğin büyümesi ile ilgili gerekli çalışmaları yaptık. 2019 yılına daha da hızlı devam ettik. Miting çalışmaları düzenledik. Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde dolduk taştık. Taşmamızla birlikte ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük. Daha sonrasında dillere destan olan Maltepe Mitingi düzenledik. Avrupa da bile basının gündemini oluşturduk bu mitingdeki kalabalıkla" dedi.

"2020 HEDEFİMİZ 50 DERNEK"

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanların isteklerinin hayata geçmesi halinde ülke ekonomisinin olumsuz etkileyeceğini savunması ve " Seçim kaybetsek de bu işte yokum" sözleriyle emeklilikte yaşa takılanlara karşı çıkmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tutumunu değerlendiren Başkan Pekkaraca, kendilerine yönelik olumsuz görüşlerin EYT'nin daha da büyümesine neden olduğunu savundu. Başkan Pekkaraca, " Seçim kaybetsek de bu işte yokum" açıklaması ardından Türkiye'de 3 tane daha dernek kurulduğu bilgisini vererek konfederasyon olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti. Türkiye'de mevcut 21 EYT derneği olduğunu belirten Başkan Pekkaraca, 2020 yılında bu sayının 50'ye çıkartma hedeflediklerini kaydetti

"ALACAĞIMIZ MAAŞIN YÜZDE 80'İNİ TÜRKİYE EKONOMİSİNE KAZANDIRACAĞIZ"

Emeklilikte yaşa takılanların erken emeklilik istediklerine dair yanlış bir algı oluşturulduğunu ifade eden Genel Sekreter Vardar, "Bizler kendi emekli maaşlarımızı bizlerden kesilen işsizlik sigortası fonuna aktarılan paralarla sağlıyoruz. Hatta bunun faizi bile yeterli bizim emekli maaşlarımızın ödenmesine. Bizler bizden kesilen paralarla emekli maaşının bağlanmasını istiyoruz. Tabi ki 2002-2008 yılında mevcut hükümetin değiştirdiği aylık bağlama oranları kapsamında değil. Çünkü eski sistemle emekli olduğumuz zaman 2400 TL gibi bir para alırken yeni sistemle 1300 TL alacağız. Yani yüzde 68'den yüzde 28'lere çekildi. Bizimkisi erken emeklilik değil. Toplumda EYT'nin erken emeklilik istediğine dair bir algı oluşturulmuş. EYT bir yük değil. Ters psikoloji yapalım eğer biz emekli olursak ve tatmin olacağımız miktarda maaş alırsak biz bu parayı bir yere gömmeyeceğiz. Bu parayla alışveriş yapacağız, borçlarımızı kapatacağız. Alacağımız maaşın yüzde 80'ini Türkiye ekonomisine kazandıracağız. Emekliyken de devlete vergi vereceğiz" ifadesini kullandı.

"GEÇ KALMIŞ EMEKLİLİĞİMİZİ İSTİYORUZ"

"Avrupa'daki emekliler gibi değiliz biz. 5 Bin emekli maaşı alacak değiliz. Avrupa'daki emekliler müthiş rakamlar alıyor, dünyayı geziyorlar. Biz öyle değiliz ki. Aldığımız maaşla Türkiye'den dışarı çıkamayacağız. Yine Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağız" diyen Başkan Pekkaraca'da, "Biz yük değil tam tersi kazanç getireceğiz. Biz 10 bin gün ile emeklilikte ikinci tura döndük. Bizler yatırdığımız primlerle devletin kasasına 500-600 bin gibi para bırakmışız zaten. Bizler erken emeklilik değil geç kalmış emekliliğimizi istiyoruz" diye konuştu.

500 BİN CİVARINDA KİŞİ BU HAKTAN YARARLANMAYI BEKLİYOR

EYT'nin Türkiye'de ve Manisa'da kaç kişiyi kapsadığı ile ilgili TÜİK'in tam bir verisi olmamasına karşılık kendi bünyelerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda yaklaşık 500 bin kişinin bu kanundan yararlanacağını kaydeden Başkan Karaca, "2000 yılında dernek bünyesinde bir çalışma yapılmış. Yaklaşık 11 buçuk milyon sigorta girişi olanlar var. Bu zamana kadar 6 buçuk milyonu emekli olmuş şimdi 5 milyon kadar insan kalıyor. Bu 5 milyonunda biz yaklaşık 2 buçuk milyonunun kamuda çalıştığını ve yaklaşık 600 bininin de prim gününü doldurmadığını varsayıyoruz. TÜİK verilerinde tam olarak rakam açıklanmıyor. Sanki bir gizem. Sosyal Güvenlik Uzmanımız Özgür Erdursun'un yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesi bu. Şu anda 95 yılı ve öncesinde prim gününü doldurmuş olan bütün EYT'lilerin toplamı 500 bin civarında olacağını düşünüyoruz" dedi.

"ÇOCUĞUNUN KUMBARASINI KIRIP MİTİNGE GELENLER VAR"

EYT'nin aynı zamanda bir sosyal dayanışma derneği olduğuna dikkat çeken Başkan Pekkaraca, bu kapsamda işsiz EYT mağdurlarına dernek bünyesinde iş bulma konusunda da destek olduklarını ifade etti. "EYT'ye gönül vermiş insanlar bu davaya çok yürekten sahip çıkıyorlar" diyen Başkan Pekkaraca, sözlerine şöyle devam etti: "EYT mağdurlarının bir çocuğu da işsiz insanlar. Bununla ilgili tüylerimizi diken diken eden bir anımız var. Buradan Ankara'ya giderken birkaç arkadaşımızın parası olmadığını öğrendik. Kendi aramızda para topladık ve bir şekilde o arkadaşlarımızın Ankara'ya gelmesine destek olduk. Yolda para veren insanlardan bir tanesi yol parasını bozuk paraların toplamıyla verdi. 1'er, 5'er, 10'ar lira ile yol parasını çıkartmış. Bizde durumu görünce parasını iade ettik. Sonra öğrendik ki çocuğunun kumbarasından almış bize vermiş yol parasını. İnsanlar böyle hakkını arıyor. Çocuğunun geleceği düşünerek o kumbara kırılıyor" açıklamasına bulundu.